EURO 2024: Με «ήρωα» τον Στσέζνι, η Πολωνία νίκησε την Ουαλία στα πέναλτι (5-4)

Η Πολωνία εξασφάλισε το 24ο και τελευταίο «εισιτήριο» για την τελική φάση του EURO 2024, καθώς «λύγισε» την Ουαλία στο «θρίλερ» που κρίθηκε μέσα απ’ τη διαδικασία των πέναλτι, επικρατώντας 5-4 (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) στον τελικό του α’ μονοπατιού των Play Off και θα δώσει το «παρών» στα γήπεδα της Γερμανίας, συμμετέχοντας στον 4ο όμιλο μαζί με τη Γαλλία, την Ολλανδία και την Αυστρία.

Μετά από ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι στο «Cardiff City Stadium», όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στην αμυντική ισορροπία τους, οι Πολωνοι είδαν τον Βόιτσεχ Στσέζνι να κάνει μία πολύ μεγάλη επέμβαση στο 49′ στη μεγάλη ευκαιρία του Μουρ. Ο Λεβαντόφσκι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο 90ό λεπτό και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση, χωρίς όμως να αλλάξει κι εκεί κάτι, πέραν τις αποβολής του Μέφαμ με δεύτερη κίτρινη στο 120′.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» από την άσπρη βούλα, οι Πολωνοί ήταν απόλυτα εύστοχοι στις 5 εκτελέσεις τους, ο Στσέζνι απέκρουσε το 5ο πέναλτι του Τζέιμς και η Πολωνία πανηγύρισε έξαλλα την πρόκρισή της στα τελικά του EURO 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας από 14 Ιουνίου έως 14 Ιουλίου, συμμετέχοντας σε τελική φάση για 5ο φορά στην Ιστορία της.

Τζέιμς          απέκρουσε ο Στσέζνι

Νωρίτερα, τα «παιδιά του πολέμου», οι παίκτες της Ουκρανίας, έκαναν και πάλι το… θαύμα τους και μετά την προ πέντε ημερών μεγάλη ανατροπή της στον ημιτελικό του Β’ μονοπατιού των Play Off, «γύρισαν» το σκορ και στον μεγάλο τελικό με την Ισλανδία και με τη νίκη τους με 2-1, εξασφάλισαν την παρουσία της στην τελική φάση του EURO 2024.

Στην ουδέτερη (λόγω πολέμου) «Tarczynski Arena» του Βρότσλαβ, οι Ισλανδοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με ένα πολύ ωραίο γκολ του Γκούντμουντσον στο 30′ πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Οι Ουκρανοί είδαν το γκολ του Γιάρεμτσουκ στο 39′ να ακυρώνεται απ’ το VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, όμως στο δεύτερο 45λεπτο με τεράστια ψυχικά αποθέματα έφεραν τα… πάνω-κάτω.

Ο Τσιγκάνκοφ της Τζιρόνα με καταπληκτική ενέργεια κι εκτέλεση στη γωνία έφερε το ματς στα ίσα στο 54′ και στο 84′ ο Μούντρικ με πολύ ωραίο σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Βαλντίμαρσον κι έστειλε τους Ουκρανούς για 4η φορά στην Ιστορία τους στα τελικά EURO.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των τελικών των play off για το EURO 2024 έχουν ως εξής: