Europa League: Με ανατροπή στους “4” η Αϊντραχτ – Δείτε τα ζευγάρια

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αποδείχθηκε «πολύ σκληρή για να πεθάνει». Με 10 παίκτες στο «Ντα Λουζ» από πολύ νωρίς κατάφερε να πετύχει 2 γκολ (4-2) και απόψε (18/04) με άλλα τόσα να πάρει μία ιστορική πρόκριση στους ημιτελικούς του Europa League.

Διαβάστε εδώ την ανάλυση και την πρόταση της αναμέτρησης Αλαβές – Βαγιαδολίδ

Οι «Αετοί» παρά το καλό αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν τα κατάφεραν απέναντι στην ψυχωμένη Άιντραχτ, που παίζοντας ψύχραιμα και με μεγάλη υπομονή έφτασε στο σκορ που ήθελε και πανηγύρισε δικαιολογημένα στο φινάλε.

Ο Ανδρέας Σάμαρης, όπως και ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα των Πορτογάλων, με τον πρώτο να παραχωρεί την θέση του στον Πίτσι στο 70ό λεπτό.

Άρσεναλ για κούπα

Είναι «φτιαγμένη» για να το σηκώσει και το δείχνει! Με ένα φάουλ-ζωγραφιά του Λακαζέτ, η Άρσεναλ καθάρισε τη Νάπολι (και) μέσα στο σπίτι της (0-1) και πέρασε με άνεση στα ημιτελικά του Europa League.

Πέρασε η Βαλένθια

Η Βαλένθια νίκησε και στο δεύτερο ματς τη Βιγιαρεάλ, αυτήν τη φορά 2-0 στο «Μεστάγια» στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό του Europa League και, σε συνδυασμό με το 3-1 της πρώτης αναμέτρησης στο «Κεράμικα» την περασμένη Πέμπτη, προκρίθηκε στα ημιτελικά της φετινής διοργάνωσης.

Άνετα η Τσέλσι

Στα ημιτελικά του Europa όπου θα βρει απέναντί της την Άιντραχτ βρίσκεται η Τσέλσι. Η ομάδα του Σάρι γκάζωσε στο πρώτο 20λεπτο και παρέσυρε την Σλάβια, που όμως όμως κατάφερε να διορθώσει την κακή της εικόνα και να μετριάσει την ήττα στο Λονδίνο, 4-3.

Τα ζευγάρια

Ματς που θα μπορούσαμε να τα δούμε και στο… Champions League έχουμε στα ημιτελικά του Europa League.

Η Άρσεναλ αντιμετωπίζει στον έναν ημιτελικό την Βαλένθια, ενώ στο άλλο ζευγάρι κοντράρεται η Τσέλσι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι ημερομηνίες και οι έδρες των αναμετρήσεων δεν έχουν γίνει γνωστές ακόμα.