Europa League: Σφραγίζει την πρόκριση η Αμπερντίν

Η Αμπερντίν επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Ροβανιέμι στο πρώτο ματς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να εφησυχαστεί, αφού το σκορ του πρώτου ματς δεν θεωρείται ασφαλείας.

Η Ροβανιέμι (Φινλανδία) ναι μεν ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από την Αμπερντίν στο πρώτο ματς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League, αλλά το σκορ την κάνει να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση, αφού στην έδρα της χρειάζεται μόλις ένα γκολ με την προϋπόθεση να μην δεχτεί.

Τον τελευταίο καιρό πάντως δεν βρίσκεται και στα καλύτερά της μετρώντας 3 ήττες στα 4 πιο πρόσφατα σε όλες τις διοργανώσεις (μία ισοπαλία και 3 ήττες). Πέρσι πραγματοποίησε μία εκπληκτική πορεία τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, φέτος όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, καθώς μετά από 15 αγώνες βρίσκεται κάτω από τα μισά της βαθμολογίας.

Στις 23 Μαϊου προχώρησε σε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, καθώς ο Τούτι έγινε πρώτος προπονητής και ο Κόσκελα μεταπήδησε στην Ελσίνκι. Στις 18/06 η τελευταία της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Αμπερντίν (Σκωτία) νίκησε 2-1 εντός έδρας τη Ροβανιέμι και απέκτησε μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League. Θα μπορούσε πάντως αυτή τη στιγμή το έργο της να είναι πιο εύκολο εν όψει της ρεβάνς, αν δεν είχε δεχτεί το γκολ της μείωσης του σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα είχε προηγηθεί 2-0 με τα γκολ του ΜακΓκιν στο 36′ και του Κοσγκρόβε στο 48′. Η Αμπερντίν είναι αήττητη στα 6 τελευταία επίσημα και φιλικά ματς μετρώντας 4 νίκες και 2 ισοπαλίες. Στις 3 Αυγούστου ξεκινούν οι επίσημες υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα όταν θα υποδεχτεί τη Χαρτς.

19:00 ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ – ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ 2