«Φιλική» νίκη της Αγγλίας επί των ΗΠΑ

Με… κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του EURO τον περασμένο Ιούλιο, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της Αγγλίας, νίκησε με 2-1 την αντίστοιχη των ΗΠΑ, σε φιλική αναμέτρηση, που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ.

Η διοργάνωση αυτής της ποδοσφαιρικής γιορτής, «επισκιάσθηκε» από τις αποκαλύψεις μιας αναφοράς για το σκάνδαλο σεξουαλικής κακοποίησης και «συστημικής» ανάρμοστης συμπεριφοράς στο αμερικανικό ποδόσφαιρο. Μάλιστα, πριν από την έναρξη του αγώνα, οι παίκτριες των δύο ομάδων, συγκεντρώθηκαν πίσω από ένα πανό με την φράση: «Προστατέψτε τις παίκτριες».

Οι ποδοσφαιρίστριες και των δύο ομάδων, φορούσαν περιβραχιόνια σε ένδειξη αλληλεγγύης στα θύματα σεξουαλικής κακοποίησης, ενώ οι 76.893 θεατές που ήταν παρόντες, χειροκρότησαν θερμά, παρά την καταρρακτώδη βροχή.

Οι «οικοδέσποινες», άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με την Χεμπ, ενώ οι φιλοξενούμενες, ισοφάρισαν στο 28 με την Σμιθ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ, πέντε λεπτά αργότερα, η Στάνγουεϊ με πέναλτι.