Φιλικό: Περιστέρι-Λαύριο 76-55

Θετική εντύπωση άφησε το Περιστέρι στο πρώτο φιλικό της νέας χρονιάς, με αντίπαλο το Λαύριο, και επικράτησε με 76-55 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Μετά το 36-30 του ημιχρόνου, οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές στο β΄ μέρος για το 61-40 στο 30ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 61-40, 76-55

Το Λαύριο απειλούσε στο πρώτο μέρος με τον Κάρτερ (σημείωσε 12 από τους 17 συνολικά πόντους του) και με τον Μπελ στο «ζωγραφιστό». Η καλή άμυνα του Περιστερίου (δέχθηκε μόλις ένα καλάθι από το 26’ μέχρι το 30’) και η καλή κυκλοφορία τη μπάλας έφεραν τα ελεύθερα σουτ και η διαφορά άνοιξε (61-40 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μία διαφορά που συντηρήθηκε και στο τελευταίο 10λεπτο, οδηγώντας το Περιστέρι στη νίκη (76-55) επί ενός αντιπάλου που δεν είχε στην διάθεση του τον Μουράτο, ενώ αναμένει τον Ντέιβις την επόμενη εβδομάδα.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ανδρικόπουλος, Καλογερόπουλος Φ.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 14 (1 τριπ.), Γκάντι 2, Σκορδίλης 4, Πέτεγουεϊ 13 (2 τριπ.), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 12 (2 τριπ.), Σαλούστρος 11 (1 τριπ.), Τόλα, Αθηναίου 3 (1 τριπ.), Καράμπελας 5 (1 τριπ.), Βασιλόπουλος, Ευσταθιάδης, Τζόουνς 6, Γκρέι 6.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κόνσουλας, Παπανδρέου 5 (1 τριπ.), Κωστόπουλος, Άλστον 4, Ερμείδης 1, Γερομιχαλός, Σταματογιάννης 2, Σάβατζ 3 (1 τριπ.), Μπελ 9, Κάρτερ 17 (2 τριπ.), Λεγκίκας, Μαστρογιαννόπουλος 4, Βουλγαρόπουλος 10.