Για ευρωπαϊκή πρόκριση Ολυμπιακός και Αερωπός

Την πρόκριση στον γ΄ προκριματικό γύρο του EHF Cup, τον τελευταίο πριν από τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, διεκδικεί  σήμερα  (12/10, 19:00) η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται στο «Μελίνα Μερκούρη» την Πολιτέχνικα Τιμισοάρα, στον αγώνα ρεβάνς για τον β΄ προκριματικό γύρο, και θέλουν νίκη με τρία γκολ διαφορά για να ανατρέψουν την ήττα τους με 31-29 στην πρώτη αναμέτρηση στη Ρουμανία και να πάρουν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί ότι η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μπορεί να προκριθεί και με νίκη με διαφορά δύο τερμάτων, εφόσον δεχθεί μέχρι 28 γκολ στη ρεβάνς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Χάντμπολ-Α1 ανδρών: Στα δύο… η 4η αγωνιστική

Η αποστολή των πρωταθλητών Ελλάδας είναι δύσκολη, ωστόσο, με την εμφάνισή του στα πρώτα 50 λεπτά της πρώτης αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή έδειξε ότι έχει τις δυνατότητες να διεκδικήσει τη νίκη και την πρόκριση. Άλλωστε, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 27-22 στο 50΄, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 29-27. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να αισιοδοξούν ότι, με το καλό αγωνιστικό πρόσωπό τους, καλύτερη διαχείριση του αγώνα στα τελευταία λεπτά, αλλά και με την ώθηση από τον κόσμο που αναμένεται να βρεθεί στις εξέδρες του γηπέδου για να ενισχύσει την προσπάθειά τους, θα φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Πολιτέχνικα Τιμισοάρα θα διαιτητεύσουν οι Σλοβένοι Οζρέν Μπάτσκοβιτς και Μίρκο Παλάτσκοβιτς.

«Σφραγίζει» την πρόκριση ο Αερωπός Έδεσσας
Την ευκαιρία να πανηγυρίσει μια ευρωπαϊκή πρόκριση επί ελληνικού εδάφους θα έχει σημερα ( 12/10, 18:00) ο Αερωπός Έδεσσας. Η ομάδα από την Πέλλα υποδέχεται στο Φιλίππειο της Βέροιας τον Προοδευτικό Πάφου, στον αγώνα ρεβάνς για τον Β΄ γύρο του Challenge Cup στο χάντμπολ των ανδρών, με «προίκα» τη νίκη με 18 γκολ διαφορά από την πρώτη αναμέτρηση στην Κύπρο (35-17). Η ευρεία επικράτηση της ελληνικής ομάδας στην Πάφο έχει ουσιαστικά «κλειδώσει» την πρόκριση του Αερωπού στον Γ΄ γύρο της διοργάνωσης, ο οποίος πλέον μόνο αν… αυτοκτονήσει θα μείνει εκτός συνέχειας στο θεσμό.

Την αναμέτρηση του Αερωπού Έδεσσας με τον Προοδευτικό Πάφου θα διαιτητεύσουν οι Κροάτες Άντε Μίκελιτς και Πέταρ Παράντινα.