Για το χρυσό ο Κολιτσόπουλος στο Ευρωπαϊκό πάλης

Με τακτική για σεμινάριο ήρθε ισόπαλος 1-1, αλλά υπερτερούσε, μιας και είχε πάρει τελευταίος σημείο και προκρίθηκε στον τελικό.

Νέα μεγάλη διάκριση για την Ελληνική πάλη.

Ο Αρίωνας Κολιτσόπουλος πραγματοποιώντας σπουδαίες εμφανίσεις πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U17 που διεξάγεται στην Ρουμανία. Παράλληλα ο Δημήτρης Θάνος θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο μέσω των ρεπεσάζ.

Ο Αρίωνας Κολιτσόπουλος αγωνίστηκε στα 65κ. ελληνορωμαϊκής κι επιβλήθηκε με 3-0 του Σουηδού Σάκα, στους προημιτελικούς επιβλήθηκε του Φινλανδού, Χρίστουκ με 3-1 και στον ημιτελικό «πέταξε έξω» και τον Αρμένιο, Χοβχανισιάν.

Με τακτική για σεμινάριο ήρθε ισόπαλος 1-1, αλλά υπερτερούσε, μιας και είχε πάρει τελευταίος σημείο και προκρίθηκε στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσει το απόγευμα της Τρίτης (14/06) τον Αζέρο, Γκασίμοβ, με στόχο το χρυσό.

Στα 100κ. ο Δημήτρης Θάνος θα παλέψει την Τρίτη (14/06) στα ρεπεσάζ και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο. Πρώτα θ΄ αντιμετωπίσει το Μολδαβό, Γιέκοφ κι αν νικήσει θα παλέψει με τον Αζέρο Μαρντάνοφ για ν΄ ανέβει στο βάθρο.

Στο πρώτο παιχνίδι ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε με 3-1 τον Κροάτη Ραντίσεβιτς. Στη συνέχεια ηττήθηκε σε ένα οριακό παιχνίδι από τον Μπακίρ με 4-2. Ο Τούρκος πρωταθλητής έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε νέα ευκαιρία στον Ελληνα πρωταθλητή.