Οι αριθμοί που σημάδεψαν την εβδομάδα που φεύγει

Από τις 33 προσπάθειες της Φινλανδίας να βρεθεί σε μεγάλη διοργάνωση και τα 500 λεπτά… αφλογιστίας της Αιθιοποίας, στα γκολ-ορόσημα των Μίτροβιτς, Γκαμπιγκόλ, Γκνάμπρι, Βαϊνάλντουμ και Ροντόν, στο απόλυτο της Ιταλίας και του Βελγίου και το ιστορικό ντεμπούτο στη «Roja», είναι οι αριθμοί που «σημάδεψαν» την εβδομάδα που φεύγει, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της  FIFA:

500- τα λεπτά που είχε συμπληρώσει η Αιθιοπία χωρίς να σκοράρει στα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών, πριν ισοφαρίσει ο Σουραφέλ Νταγκντατσέου κατά της Ακτής του Ελεφαντοστούν.

100%- το ρεκόρ με το οποίο η Ιταλία ολοκλήρωσε για πρώτη φορά μια διαδρομή προκριματικής φάσης EURO 2020  ή Μουντιάλ με δέκα νίκες σε ισάριθμους αγώνες και έγινε  μία από τις δύο ομάδες που έφτασε στην τελική φάση…απόλυτη, μαζί με το Βέλγιο. Η Ιταλία κέρδισε 9-1 στην Αρμενία, σημειώνοντας περισσότερα από οκτώ γκολ σε ένα παιχνίδι για πρώτη φορά από την ήττα της Γαλλίας το 1920 με 9-0, ενώ μόνο τέσσερις ομάδες έχουν σημειώσει περισσότερες γκολ σε προκριματικά: Γερμανία (2006), Ισπανία1983), Ολλανδία (2011) και Γαλλία (1995).