Η Εμμανουηλίδου κατέλαβε την έβδομη θέση στα ημιτελικά των 200μ. στον αγώνα

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ολοκλήρωσε την πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η Ελληνίδα αθλήτρια σημείωσε 23.15 στα ημιτελικά των 200 μέτρων στη Βουδαπέστη και τερμάτισε στην θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς.

Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου κατέλαβε την 22η θέση στο σύνολο, στο φινάλε μιας επιτυχημένης χρονιάς, δηλώνοντας μετά το τέλος του αγώνα: «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που είμαι εδώ. Το παγκόσμιο εξαρχής δεν ήταν ο στόχος. Το ότι έτρεξα στον ημιτελικό με έκανε πολύ χαρούμενη. Περίμενα κάτι καλύτερο σε χρόνο, δεν πειράζει όμως, κρατάω την εμπειρία».

Μεγάλη εμφάνιση είχε η Κύπρια Ολίβια Φωτοπούλου στην ίδια σειρά, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση (15η στο σύνολο) με χρόνο 22.73, που δεν ήταν όμως αρκετός για να την στείλει στον τελικό.