Η ημέρα που άλλαξε η Ιστορία της Νόττιγχαμ(pic)

Ξεχωριστή η έκτη ημέρα του χρόνου για την Νόττγχαμ Φόρεστ. Μία ημέρα σαν σήμερα, πριν από 45 χρόνια, στις 6 Ιανουαρίου  1975, ο Μπράιν Κλαφ έφτανε στο Νόττιγχαμ, έχοντας απολυθεί από την πρωταθλήτρια Λιντς, μετά από μόλις 44 ημέρες συνεργασίας και έμελλε να αλλάξει τις τύχες της αγγλικής ομάδας, ιδιοκτησίας τώρα του Βαγγέλη Μαρινάκη.
 Στην πρώτη του σεζόν, ο Μπάιαν Κλαφ, δεν κατάφερε  την άνοδο. Το πέτυχε όμως την δεύτερη, 1976-77, ενώ την επόμενη  (77-78), κέρδισε το League Cup και το πρωτάθλημα. Στο τουρνουά δεν έχασε κανένα παιχνίδι από τον Νοέμβριο, μένοντας αήττητη μέχρι τον Δεκέμβριο της επόμενης σεζόν. Περισσότερο από έναν χρόνο και 42 παιχνίδια χωρίς να χάσει, ένα ρεκόρ που δεν «άλλαξε χέρια» μέχρι το 2004.  Αυτό ήταν το πρώτο και μέχρι σήμερα τελευταίο πρωτάθλημα της Νότιγχαμ.
 Όμως τα καλύτερα έφταναν αργότερα. Την σεζόν 78-79  κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών κερδίζοντας στον τελικό την Μάλμε. Το 79-80 άρχισε με την κατάκτηση του ευρωπαϊκού Super Cup στη Βαρκελώνη, έπαιξε στο Διηπειρωτικό Κύπελλο και στο πρωτάθλημα υποχώρησε στην πέμπτη θέση. Βρέθηκε ξανά στο Κύπελλο Πρωταθλητριών, καταφέρνοντας να υπερασπιστεί τον τίτλο της, αυτή την φορά απέναντι στο Αμβούργο στη Μαδρίτη…

©Πηγή: amna.gr