Η Ιταλία στους 4, 2-1 το Βέλγιο

Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Euro 2020 πήρε η εθνική ομάδα της Ιταλίας που επικράτησε με 2-1 επί του Βελγίου και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την προσεχή Τρίτη (22:00) στο “Γουέμπλεϊ” για μια θέση στον μεγάλο τελικό.

Το σκορ άνοιξε ο Μπαρέλα στο 31, ενώ ο Ισίνιε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 44 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Βέλγοι μείωσαν σχεδόν αμέσως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλντι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ και έτσι οι Ιταλοί πανηγύρισαν την μεγάλη πρόκριση.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβαϊρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Τίλεμανς (69′ Μέρτενς), Μενιέ (69′ Τσαντλί), Τ. Αζάρ, Ντοκού, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Κιελίνι, Μπονούτσι, Σπινατσόλα (79′ Εμερσον), Ντι Λορέντσο, Ζορζίνιο, Βεράτι (74′ Κριστάντε), Μπαρέλα, Κιέζα (90′ Τολόι), Ινσίνιε (79′ Μπεράρντι), Ιμπόμπιλε (74′ Μπελότι).