Η Νότια Κορέα «υπέταξε» τη Χιλή

Η Νότια Κορέα άφησε πίσω της τη συντριβή της περασμένης Πέμπτης (5-1) από τη Βραζιλία και νίκησε σήμερα 2-0 τη Χιλή στην Νταεγκού, σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει του Μουντιάλ του Κατάρ.

Οι Ασιάτες, οι οποίοι ετοιμάζονται για τη δέκατη διαδοχική συμμετοχή τους σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, προηγήθηκαν με το γκολ του Χι-τσαν Χουάνγκ στο 12ο λεπτό και κυριάρχησαν σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.

Η Χιλή έμεινε με δέκα παίκτες στο 52΄, λόγω αποβολής του Άλεξ Ιμπακάτσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και η ομάδα του Πάουλο Μπέντο «κλείδωσε» τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1΄) με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του επιθετικού της Τότεναμ, Χέουνγκ-μιν Σον, ο οποίος συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.