Ίντερ – Λάτσιο: Δυνατή μονομαχία στο «Μεάτσα»

Η Ίντερ πήρε και το ντέρμπι της Λομβαρδίας. Ανώτερη από τη Μίλαν, επικράτησε δίκαια με 2-0 και είναι η μόνη ομάδα με το απόλυτο σε νίκες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Ο Ντ’ Αμπρόζιο είχε τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Στην πρώτη περίπτωση σημάδεψε το δοκάρι με προβολή σε κενή εστία, στην δεύτερη είχε σουτ με ψαλιδάκι που απόκρουσε ο Ντοναρούμα. Το 1-0 έκανε τελικά στο 49΄ο Μπρόζοβιτς με σουτ κι ενώ η μπάλα κόντραρε στον Ράφαελ Λεάο. Το 2-0 ήρθε με κεφαλιά του Λουκάκου στο 78ο λεπτό. Ακολούθησε δοκάρι σε σουτ εκτός περιοχής του Πολιτάνο και ακόμα ένα δοκάρι σε πλάσε του Καντρέβα, με την μπάλα να κοντράρει πρώτα σε αντίπαλο. Συνεχείς οι υποχρεώσεις για τους «νερατζούρι», αναγκάζουν τον Κόντε σε ροτέισον που μέχρι τώρα δουλεύει. Εκνευρισμένος ο Ιταλός τεχνικός με δημοσιεύματα που τον θέλουν στόχο ύβρεων στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους στις 6 Οκτωβρίου.

Αγωνιστικά Νέα: Ο μπακ-χαφ Καντρέβα (4/0) μπήκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά στο ντέρμπι διότι προερχόταν από τραυματισμό αλλά πλέον είναι 100% έτοιμος και ξεκινάει. Απομένει να δούμε ποιους θα επιλέξει ο Κόντε για να πάρουν ανάσες. Σίγουρα θα βρίσκεται στον πάγκο ένας εκ των Λουκάκου (4/3), Λαουτάρο Μαρτίνες (4/1). Διεκδικεί μία θέση στην αμυντική τριάδα ο Ντ’Αμπρόζιο (3/0) και σε αυτήν την περίπτωση θα παίξει κεντρικό στόπερ ο Γοδίν (3/0), ώστε να καθίσει στον πάγκο ο Ντε Φράι (2/0).

Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ – Καντρέβα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Σένσι, Ασαμόα – Πολιτάνο, Λουκάκου.

Η Λάτσιο αντέδρασε σωστά μετά τις δύο διαδοχικές εκτός έδρας ήττες από ΣΠΑΛ και Κλουζ, επικρατώντας με 2-0 της Πάρμα στο «Ολίμπικο». Βοήθησε το γεγονός ότι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Ιμόμπιλε να ευστοχεί σε τετ α τετ και να φτάνει τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Στρακόσα απέτρεψε το 1-1 και ακολούθησαν ευκαιρίες με τους Κορέα και Ιμόμπιλε που νικήθηκαν από τον Σέπε αλλά και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λουίς Αλμπέρτο. Το 2-0 έγινε τελικά στο 67ο λεπτό με σουτ του Μάρουσιτς από πλεονεκτική θέση. Ο Μαυροβούνιος μπακ-χαφ είχε ευκαιρία και για το 3-0 σε ανάλογη φάση αλλά νικήθηκε από τον Σέπε. Ο Σιμόνε Ιντζάγκι θεωρεί πως το μόνο πράγμα που στερείται η Λάτσιο ώστε να περάσει στο επόμενο επίπεδο και να γίνει διεκδικήτρια του τίτλου είναι ταπεινότητα και συγκέντρωση, κυρίως μετά από επιτυχίες. Ο Ιμόμπιλε αντέδρασε έντονα όταν έγινε αλλαγή στο 63′, αλλά απολογήθηκε σε προπονητή και συμπαίκτες και το συμβάν θεωρείται λήξαν.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός αποστολής λόγω ίωσης ο κεντρικός αμυντικός Ράντου (4/0), την θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο Μπάστος (1/0). Μία ακόμα θέση στην αμυντική τριάδα παίζεται ανάμεσα σε Λουίζ Φελίπε (3/0) και Βάβρο (2/0). Μένει να δούμε επίσης πόσο ευρύ θα είναι το ροτέισον του Ιταλού τεχνικού. Ο Παρόλο (4/0) θα μπορούσε να δώσει ανάσες στον Λούκας Λέιβα (3/0) ενώ στην επίθεση διεκδικούν μία θέση οι Κορέα (4/1) και Καϊσέδο (2/0).

Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Μπάστος – Λάτζαρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς Λούκας Λέιβα, Λούλιτς, Λουίς Αλμπέρτο – Κορέα, Ιμόμπιλε.

Εκτίμηση:

Δυνατή μονομαχία στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Η Ίντερ έχει το μομέντουμ και θα έχει επίσης την θερμή συμπαράσταση των οπαδών της. Σωστά προσφέρεται ως φαβορί αλλά σίγουρα η Λάτσιο είναι ομάδα που μπορεί να φύγει με έναν ή περισσότερους βαθμούς από το Μιλάνο. Λογική επιλογή το 2-3 γκολ, το οποίο επιβεβαιώνει συχνά η φιλοξενούμενη.

ΙΝΤΕΡ – ΛΑΤΣΙΟ 2-3 ΓΚΟΛ 2.00

Πηγή: Foxbet.gr