Ιστορική πρόκριση στα πέναλτι για τον ΠΑΟΚ

Ιστορική πρόκριση στους «16» του Europa Conference League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, μετά τη νίκη του με 5-3 στα πέναλτι επί της Μίντιλαντ στην Τούμπα.

Στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση το ματς τελείωσε 2-1 υπέρ του «Δικεφάλου» και μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Δανία η πρόκροση παίχτηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι με τους «ασπρόμαυρους» να ευστοχούν και στα 5.

Ο ΠΑΟΚ διευκόλυνε τον εαυτό του εξασφαλίζοντας σκορ πρόκρισης πριν το πρώτο μισάωρο. Από την παλληκαρίσια προσπάθεια του Τσόλακ στο 20′ αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ζίβκοβιτς που από κοντά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 26′ ο Βιεϊρίνια με ένα άπιαστο βολέ διαμόρφωσε το 2-0.

Η Μίντιλαντ υποχρεώθηκε να ανεβεί ψηλά αφήνοντας κενά στην άμυνά της, όμως ο ΠΑΟΚ επέλεξε να έχει παθητικό ρόλο και το πλήρωσε στο 80′ με την κεφαλιά του Χεγκ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σβιατσένκο με νέα κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και ο επαναληπτικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά 30λεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο ορεξάτος, δημιούργησε φάσεις, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τον κατέβαλε η κούραση, κάτι που έφερε την πρόκριση να κρίνεται στη “ρωσική ρουλέτα”.

Ο Πασχαλάκης νίκησε στο πρώτο πέναλτι των Δανών τον Μέιερ, οι συμπαίκτες του ήταν αλάνθαστοι από την άσπρη βούλα και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρόκριση.

Κούρτιτς (5-3)

Ο Βέλγος διαιτητής Λόρενς Βίσερ “κιτρίνισε” τους Κρέσπο, Κούρτιτς, Βιεϊρίνια, Λύρατζη, Ονιεντίκα και Ντιρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (71′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (90′ Σοάρες), Κούρτιτς, Αντρ. Ζίβκοβιτς (104′ Σβαμπ), Αουγκούστο (74′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (71′ Μιτρίτσα), Τσόλακ.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Όλαφσον, Τίτσοσεν, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο (46′ Χεγκ), Άντερσεν, Ονιεντίκα, Εβάντερ, Παουλίνιο (46′ Ντιρ), Μπρουμάντο (74′ Λιντ), Ίσακσεν (99′ Τσαρλς), Σίστο (46′ Μέιερ).