EUROKINISSI/ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ

Ηττα 83-72 για τον Άρη στη Ρόδο από τον Κολοσσό, “σβήνουν” οι ελπίδες για πλέι οφ

Εξανεμίζονται οι πιθανότητες για τον Άρη να προλάβει το “τρένο” των πλέι οφ, μετά τη σημερινή ήττα του με 83-72 από τον Κολοσσό στη Ρόδο, για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν σε μέτρια μέρα και έδωσαν δικαιώματα, υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη (6 στο πρώτο δεκάλεπτο, 10 στο πρώτο μέρος), τα οποία εντέλει πλήρωσαν.

Με παροδική αντεπίθεση και ηγέτη τον Τσάλμερς, αλλά και κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έφτασε προσωρινά στην ανατροπή, παίρνοντας “κεφάλι” στο σκορ με τρίποντο του Λιτλ για το 39-40, με το 42-40 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Για περίπου πέντε λεπτά στην 3η περίοδο, ο Άρης “μπλόκαρε” επιθετικά, μένοντας χωρίς πόντο, με τον Κολοσσό να φτάνει στο “+10”, με 50-40 και ακόμα χειρότερα για τους Θεσσαλονικείς, 58-44 στο 27΄.

Οι Ροδίτες ήταν κυρίαρχοι και ουσιαστικά δεν έχασαν τον έλεγχο, με το 62-51 και το +11, πριν ριχτούν οι ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 32΄ οι φιλοξενούμενοι με 6 πόντους του Μιλόσεβιτς μείωσαν σε 62-57, αλλά η ομάδα των Δωδεκανήσων κατάφερε να “χτίσει” και πάλι διαφορά ασφαλείας, στην τελική ευθεία του αγώνα.

Ο Άρης βρέθηκε και στο “-16”, με 83-67 και εντέλει έχασε με 83-72.

Οι “θαλασσί” έπιασαν τον Άρη στην κατάταξη, με ηγέτη τον Ζάρα, που είχε 20 πόντους, με τους Άντριτς με 18 και Άρτις 17 να έχουν επίσης μεγάλο μερίδιο στην επιτυχία.

Από την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μάριο Τσάλμερς και Μίλαν Μιλόσεβιτς, με 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72