Κορυφή τέλος για Περιστέρι

Τρεις αμφίρροπες αναμετρήσεις, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, και ισάριθμους «περιπάτους», περιελάμβανε το… κυρίως πιάτο της 6ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, το οποίο επεφύλασσε και το τέλος του αήττητου του Περιστερίου.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 64-60
================================

Λίγες ημέρες μετά το πρώτο… στραβοπάτημα του Περιστερίου στο Basketball Champions League, η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε… στάση στην Πάτρα, απέναντι στον ισχυρό Προμηθέα. Σε μία αναμέτρηση που οι άμυνες είχαν την… τιμητική τους, οι Αχαιοί εξαργύρωσαν το εντυπωσιακό ντεμπούτο του Τζέραλντ Ρόμπινσον στην Α1 (16π.), τους +10 πόντους που πήραν από τον πάγκο και φυσικά την… καθυστερημένη αφύπνιση του Κρις Μπαμπ από τα 6.75, με τον Αμερικανό να γκαρντ να μετρά 0/5 τρίποντα μέχρι το 37΄, αλλά να βρίσκει ρυθμό στο τελευταίο τρίλεπτο και με 2/2 να οδηγεί τους Πατρινούς στην επιτυχία. Το πρώτο τρίποντο του Μπαμπ διαμόρφωσε το 57-56 στο 37΄ και το δεύτερο έγραψε το 62-60 στα 48΄΄ για τη λήξη, «ισοπεδώνοντας» την ψυχολογία των φιλοξενούμενων.

ΑΕΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 91-61
===================

Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να εντυπωσιάζει και να καλύπτει το κενό του τραυματία Κέντρικ Ρέι, η ΑΕΚ έστησε το δικό της πάρτι στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Πανιώνιο, στερώντας από τους «κυανέρυθρους» την ευκαιρία για ένα σπουδαίο «διπλό». Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ έμεινε 25 λεπτά στο παρκέ, σκοράροντας 17 πόντους με 5/9 τρίποντα και 2/2 βολές, προσθετοντας στη στατιστική του 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ 88-74
============================

Συνέχεια στο αήττητο σερί του έδωσε ο Ιωνικός Νικαίας στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν». Η ομάδα του Νίκου Βετούλα παραμένει σε ανοδική τροχιά, πανηγυρίζοντας την τέταρτη διαδοχική νίκη της, απέναντι στον Ηρακλή, που… κόλλησε στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν κατάφερε να απειλήσει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο «συνήθης-ύποπτος», Λουκάς Μαυροκεφαλίδης «γέμισε» και πάλι τη στατιστική του με 13 πόντους (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, μόλις 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Βετούλας χαμογέλασε και πάλι με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (14π., 6ρ., 3ασ., 1κλ., 1μπλοκ και 0 λάθη!).

ΛΑΥΡΙΟ-ΡΕΘΥΜΝΟ 86-78
=====================

Το Λαύριο παρέμεινε στα… υψηλά πατώματα της βαθμολογίας, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του στην Α1 Ανδρών, απέναντι στο Ρέθυμνο, που έχει… κολλήσει στο βυθό της κατάταξης με ρεκόρ 1-5. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι το 38΄ (79-77), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το πείσμα στα τελευταία λεπτά για να σφραγίσουν τη νίκη. Εξαιρετικός ο Κουίντον Ντεκόζι, ο οποίος μία αγωνιστική μετά την απογοητευτική εμφάνιση του στην ήττα από το Περιστέρι (σ.σ. 2π.), ξέσπασε και με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ κέρδισε τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ 94-74
==========================

Η παρουσία του Κώστα Χαραλαμπίδη στην τεχνική ηγεσία του ΠΑΟΚ για πρώτη φορά λειτούργησε… αναζωογονητικά στο «Δικέφαλο του Βορρά», όπως συμβαίνει άλλωστε σε κάθε αλλαγή προπονητή μεσούσης της σεζόν. Οι Θεσσαλονικείς συνέτριψαν με 94-74 τον Ήφαιστο Λήμνου, με τον νέο τεχνικό, πάντως, να κρατά χαμηλούς τόνους μετά την ευρεία νίκη.
«Η αλλαγή προπονητή, λειτούργησε προς το καλύτερο, κάναμε μια νίκη, αλλά έχουμε πολύ μεγάλο δρόμο μπροστά μας», έσπευσε να τονίσει ο Χαραλαμπίδης. Την ίδια στιγμή, ο προπονητής του Ήφαιστου, Σωτήρης Μανωλόπουλος, είχε την εξήγηση της ήττας… «Όταν παίζεις τέτοια άμυνα δεν γίνεται να μιλάς για επίθεση… ».

ΑΡΗΣ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 85-87 (2 παρατάσεις)
========================================

Την πέμπτη διαδοχική ήττα του υπέστη ενώπιον του κοινού του ο Άρης, ο οποίος είδε στη δεύτερη παράταση τον Κολοσσό Ρόδου να του «αρπάζει» τη νίκη μέσα από τα… χέρια, κρατώντας τον στη ζώνη του υποβιβασμού, μαζί με το Ρέθυμνο. Τα αίτια της νέας ήττας;
Τα απαρίθμησε ο Σούλης Μαρκόπουλος στη συνέντευξη Τύπου: «Είχαμε πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα, δώσαμε σουτ σε παίκτες του αντιπάλου. Καταφέραμε πάντως να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω αλλά κάναμε παιδαριώδη λάθη. Ειδική 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, βάλαμε πολύ γρήγορα τον Κολοσσό πάλι στον αγώνα και εκεί δημιουργήθηκαν άσχημες καταστάσεις για εμάς… ».