ICON SPORT / EUROKINISSI

Κυπελλούχος Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν, με υπογραφή Νεϊμάρ

To 13o Κύπελλο Γαλλίας της ιστορίας της κατέκτησε χθες η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας στον τελικό της Σεντ Ετιέν με 1-0, χάρη σε γκολ του Νεϊμάρ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 14ο λεπτό, με τον Εμπαπέ να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό σόλο, να μη βρίσκει όμως δίχτυα, και τον Νεϊμάρ στο ριμπάουντ να σκοράρει. Είχε προηγηθεί το δοκάρι για τη Σεντ Ετιέν με τον Μπουανγκά μόλις στο 5ο λεπτό.

Οι «στεφανουά» έμειναν με 10 παίκτες στο 31ο λεπτό, καθώς ο Περίν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά από ένα σκληρό φάουλ στον Εμπαπέ. Μάλιστα, ο σταρ των Παριζιάνων χτύπησε στον αστράγαλο και μετά την απαραίτητη εξέταση, επανεμφανίστηκε στον πάγκο με πατερίτσες.

Οι Παριζιάνοι, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, όμως η Σεντ Ετιέν αποδείχθηκε αποτελεσματική στην άμυνα. Μάλιστα, η ομάδα του Κλοντ Πιελ «πάτησε γκάζι» για την ισοφάριση στο τελευταίο πεντάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάτι.

Σημειώνουμε ότι παρών στο γήπεδο ήταν και ο Πρόεδρος της Γαλλίας, Εμανουέλ Μακρόν.

Οι συνθέσεις:

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Μπάκερ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κέρερ (20′ Νταγκμπά), Νεϊμάρ, Γκέγιε, Παρέδες (75′ Βεράτι), Ντι Μαρία, Εμπαπέ (33′ Σαράμπια), Ικάρντι.

Σεντ Ετιέν (Πιελ): Μουλέν, Ντεμπισί (83′ Κρασό), Περέν, Φοφανά, Κολοτζιέτζακ, Μ’ Βίλα, Καμαρά (46′ Νεγιού), Μασόν (34′ Μουκουντί), Μπουντεμπούζ (75′ Νορντέν), Μπουάνγκα, Αμουμά (46′ Καζρί).