Reuters

Λανς – Σεβίλλη 2-1 και Αϊντχόφεν – Άρσεναλ 1-1 για τον 2ο όμιλο του Champions League

Η κάτοχος του περσινού Europa League, Σεβίλλη, ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Λανς κι έτσι έμεινε εκτός Ευρώπης, με την γαλλική ομάδα να περνάει στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση.

Στο 1-1 έμειναν Αϊντχόφεν και Άρσεναλ στην Ολλανδία, με τις δυο ομάδες να έχουν πάρει όμως το “εισιτήριο” για τους “16” του Champions League.

Η Σεβίλλη ήθελε μόνο τη νίκη στην έδρα της Λανς, στο φινάλε των ομίλων του Champions League, για να.. περάσει στους “32” του Europa League. Η ομάδα της Ανδαλουσίας,όμως, ηττήθηκε στο ματς της Γαλλίας κι έτσι έμεινε εκτός Ευρώπης και στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου, δίνοντας την 3η θέση και το ευρωπαϊκό “εισιτήριο” στους γηπεδούχους.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η πρωτοπόρος Άρσεναλ έφερε 1-1 την έδρα της Αϊντχόφεν, με τις δυο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. 2-1

Λανς – Σεβίλλη 2-1

Θέλοντας μόνο τη νίκη για να συνεχίσει στο Europa League, η Σεβίλλη στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Λανς, στο 8′ δεν μπόρεσε να σκοράρει εκτελώντας έμμεσο, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ που έψαχνε. Μάλιστα, στο 29′ είδε τον Σαμπάν να έχει εντυπωσιακή σημαντική επέμβαση -με το ένα χέρι- σε δυνατό σουτ του Ράκιτιτς.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στην επανάληψη, αλλά στο 63′ η Λανς κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σουμαρέ ανέτρεψε τον Μεδίνα στη μεγάλη περιοχή της Σεβίλλης, διαιτητής και VAR έδωσαν πέναλτι και ο Φρανκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση, για να νικήσει τον Ντμίτροβιτς και να γράψει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι Ισπανοί, όμως, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 80′. Ο Φακούντο Μεντίνα ανέτρεψε αντίπαλο, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, ο Σέρχιο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σαμπά το έβγαλε με το ένα χέρι. Ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, αφού πορτιέρε της Λανς δεν είχε τα πόδια του στη γραμμή του τέρματος κατά την εκτέλεση. Ο Ισπανός αμυντικός δεν λάθεψε και με εκτέλεση αλά Πανένκα έκανε το 1-1.

Εκεί που οι Ισπανοί πίεζαν ασφυκτικά για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση στους “32” του Europa League ήρθε το γκολ του Φουλγκίνι στο 90+6′ σε αντεπίθεση, για να δώσει στην Λανς τη νίκη.

Αϊντχόφεν – Άρσεναλ 1-1

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, η Αϊντχόφεν ήταν η ομάδα που είχε το… π΄’ανω χέρι και πίεσε την άμυνα της Άρσεναλ. Μάλιστα, οι Ολλανδού έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν, με πιο σημαντική το σουτ του Ρικάρντο Πέπι στο 7′ από τη γραμμή της μικρής περιοχής. Οι δυο ομάδες είχαν στη συνέχεια από ένα δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά του 45λέπτου όμως οι “κανονιέρηδες” ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο 0-1 με το τέρμα του Νκέντια (42′).

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους (50′) η Αϊντχόφεν έφτασε στην ισοφάριση με όμορφο πλασέ του Βέρτεσεν. Στο ματς απέκτησε πολύ καλό ρυθμό, με την Άρσεναλ να έχει πιο επιθετική εικόνα και την Αϊντχόφεν να έχει δοκάρι στο 66′, σε σουτ του Σαϊμπάρι. Στο 82′ οι “κανονιέρηδες” έφτασαν σε δεύτερο γκολ, που όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.