Ligue 2: Φτιαγμένη για άνοδο η Λοριάν

Του Παναγιώτη Παναγούλια
Η Λοριάν τα πηγαίνει εξαιρετικά μέχρι στιγμής στη Ligue 2 Γαλλίας έχοντας 5 νίκες σε 7 αγωνιστικές. Είναι μία ομάδα φτιαγμένη για άνοδο. Την προηγούμενη αγωνιστική δεν έπαιξε καθόλου καλά, κατάφερε όμως και κέρδισε. Και αυτό δείχνει ξεκάθαρα το μέταλλο πρωταθλητή που “χτίζει”.

Η Λοριάν δεν έπαιξε καθόλου καλά στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Κλερμόν. Κατάφερε όμως και κέρδισε (2-0). Εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, όπου στα πρώτα 22 λεπτά είχε ήδη πετύχει δύο τέρματα (3′, 22′). Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο χτυπώντας αποτελεσματικά στην κόντρα. Μ’ αυτόν τον τρόπο επέστρεψε άμεσα στις νίκες μετά την ήττα από τη Γκινγκάμπ.

Η Λοριάν σε 7 αγώνες στη Ligue 2 Γαλλίας έχει απολογισμό 5 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Εντός έδρας μετράει 2 νίκες και μία ήττα. Διαθέτει μία από τις καλύτερες άμυνες της κατηγορίας με 4 γκολ παθητικό. Είναι μία ομάδα που στοχεύει στην άνοδο. Είναι μία ομάδα που βγάζει μέταλλο πρωταθλητή και αυτό είναι πολύ σημαντικό εν όψει της συνέχειας και της προσπάθειας που θα κάνει για την εκπόνηση του στόχου της. Τιμωρημένος ο Ετουίν (μέσος, μία συμμετοχή).

Η Ροντέ έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση νίκησε με 4-1 τη Λε Μαν στο γήπεδο της Τουλούζ που φιλοξενεί τους εντός έδρας αγώνες της. Σημείωσε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (2′, 23′, 75′, 77′). Συμπλήρωσε 3 αγωνιστικές αήττητη με μία νίκη και 2 ισοπαλίες έχοντας σκοράρει στο διάστημα αυτό 8 γκολ.

Η Ροντέ σε 7 αγωνιστικές στη Ligue 2 Γαλλίας έχει απολογισμό 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και μία ήττα. Εκτός έδρας μετράει 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Εκτός έδρας παίζει αμυντικά. Στις 19 Μαρτίου η τελευταία εκτός έδρας νίκη της σε επίσημο παιχνίδι, έκτοτε 3 ισοπαλίες και 2 ήττες.

ομάδα φτιαγμένη για άνοδο. Την προηγούμενη αγωνιστική δεν έπαιξε καθόλου καλά, κατάφερε όμως και κέρδισε. Και αυτό δείχνει ξεκάθαρα το μέταλλο πρωταθλητή που “χτίζει”.

21:45 ΛΟΡΙΑΝ – ΡΟΝΤΕΖ 1 1,86

Πηγή: Bet3.gr