Λυκογιάννης: «Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία… »

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης στάθηκε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκόγιαννης στις δηλώσεις που πραγματοποίησε.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είμαστε απογοητευμένοι για τον τρόπο που ήρθε η ήττα. Κάναμε γενικά καλό παιχνίδι. Στα τελευταία 5 λεπτά έγιναν περίεργα πράγματα. Τα τρίποντα και τα επιθετικά ριμπάουντ της Ιγκοκέα έκαναν ζημιά στην ψυχολογία μας. Βάλαμε μεγάλα σουτ, δεν τα προστατέψαμε στην άμυνα. Χωρίς να το χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία, δεν μπορεί σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι τα φάουλ να είναι 1-5 στην τελευταία περίοδο.

Δεν είναι αυτό φυσιολογικό για μια τέτοια διοργάνωση, όπως είναι το Champions League. Xάσαμε μεγάλη ευκαιρία απόψε για μια εκτός έδρας νίκη. Το πρώτο παιχνίδι στη διοργάνωση είναι πάντα δύσκολότερο για την ομάδα που είναι γηπεδούχος. Ο όμιλός μας είναι δύσκολος, πάμε παιχνίδι με παιχνίδι και θα δούμε πως θα πάει η κατάσταση».

Ο Γκρίφιν με τη σειρά του τόνισε: «Σκέφτομαι τα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα που λυγίσαμε. Δώσαμε πόντους, ριμπάουντ στον αντίπαλο. Ημασταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά κέρδισε ο αντίπαλος και δε μας αρέσει. Πρέπει, όπως μας λέει ο προπονητής μας, να ελέγχουμε τα συνασθήματά μας, δεν το κάναμε αυτό στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και χάσαμε».