Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 74-79: Πέρασαν με νίκη από το Βελιγράδι οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία αγωνίζεται πλέον στο Βελιγράδι λόγω του πολέμου στο Ισραήλ, για την 8η αγωνιστική της Euroleague και πήρε την 4η φετινή νίκη του επικρατώντας με 79-74 και αφήνοντας πίσω του τις δύο συνεχόμενες ήττες από Φενέρμπαχτσε και Μπασκόνια.

Οι Ερυθρόλευκοι, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Μιλουτίνοφ, μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-1 στο 3′ αλλά οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 9-9 στο 6′, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ. Ένα τάιμ άουτ που είχε αποτέλεσμα, όπως φάνηκε στη συνέχεια, αφού με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με τους Κάνααν, Πίτερς, Γουόκαπ και Σίκμα να δίνουν λύσεις, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-27.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, πήγαινε καλά για τους Πειραιώτες και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγε ακόμη καλύτερα. Με τον Σίκμα να είναι πολύ ορεξάτος και αποτελεσματικός στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας γενικά, ο Ολυμπιακός στο 12′ βρέθηκε στο +10 (22-32) και στη συνέχεια στο +11 (30-41 στο 15′) χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Πίτερς. Όλα πήγαιναν καλά, δηλαδή, για τους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι όμως στάθηκαν και πάλι άτυχοι στα επόμενα λεπτά αφού έχασαν με τραυματισμό τον Γουίλιαμς Γκος. Γεγονός, πάντως, που δεν τους επηρέασε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπως δείχνει και το 36-51.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν κάπως… Η Μακάμπι έγινε πιο επιθετική στην άμυνά της και ο Ολυμπιακός έχασε και τον Πίτερς που έκανε 4ο φάουλ και μετά δέχθηκε τεχνική ποινή, με συνέπεια οι Ισραηλινοί να κάνουν σερί 7-0 και να μειώσουν στο -7 (53-60) στο 28′, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +9 (55-64).

Εκεί, η Μακάμπι έσφιξε κι άλλο την άμυνά της και με τον Σόρκιν να βάζει 5 συνεχόμενους πόντους πλησίασε στο -5 (63-68) στο 34′ και στη συνέχεια και στο -2 (72-74) με πρωταγωνιστή τον ίδιο παίκτη. Παρ’ όλα αυτά, οι Ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και με πόντους των Γουόκαπ, Μπραζντέικις και Κάνααν πήραν τη νίκη με 74-79 και ελπίζουν να κάνουν πλέον ένα θετικό σερί ανεβαίνοντας στην κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79