Μαρία Σάκκαρη – Ρεμπέκα Μασάροβα 2-1: Προκρίθηκε στους «16» στη Μαδρίτη

Η Μαρία Σάκκαρη δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην ταλαντούχα Ρεμπέκα Μασάροβα, αλλά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 6-3) και προκρίθηκε στη φάση των «16» στη Μαδρίτη.

Μπορεί να χρειάστηκε την ανατροπή στον αγώνα, για να αποκλείσει την 23χρονη Μασάροβα (Νο74 στον κόσμο), αλλά έστω κι έτσι, η Μαρία Σάκκαρη (Νο9) συνεχίζει στο τουρνουά και θα αντιμετωπίσει την Πάουλα Μπαντόσα, για μία θέση στα προημιτελικά.

Το παιχνίδι

Με κακό ξεκίνημα στο ματς, η Σάκκαρη προσέφερε… άπειρα μπρέικ πόιντ στην Μασάροβα και η 23χρονη Ισπανοελβετίδα κατάφερε τελικά να κάνει το μπρέικ στο 6ο γκέιμ, ενώ κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, για να κάνει το 6-3 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έφθασε πρώτη σε ένα μπρέικ, αλλά χρειάστηκε και δεύτερο στη συνέχεια για να κάμψει την αντίσταση της Μασάροβα, η οποία και είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Η Σάκκαρη έκλεισε το σετ με 6-3 και έμεινε “ζωντανή” στο ματς, κάνοντας το 1-1 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ της, η Μαρία εμφανίστηκε καλύτερη στο τρίτο σετ και με δύο γρήγορα μπρέικ, έστρωσε το… δρόμο για την πρόκρισή της. Τελικά και αυτό το σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 6-3 και η Σάκκαρη πήρε την πρόκριση για τους «16» στο Madrid Open.