Με “επαγγελματική εμφάνιση” στον τελικό ο Τσιτσιπάς

Με… βασιλική εμφάνιση στο Πριγκιπάτο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Monte Carlo Masters και την Κυριακή (17/04) απέναντι στον Νταβίντοβιτς Φοκίνα θα επιδιώξει να κάνει το back to back στο 1000άρι τουρνουά της ATP.

Στο Νο1 του ταμπλό του τουρνουά Barcelona Open βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος έμαθε το «μονοπάτι» ως τον τελικό του ATP 500. Σήμερα κέρδισε τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ 2-0 σετ (6-4, 6-2) στον δεύτερο ημιτελικό του Monte Carlo Masters.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ψύχραιμος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη του Ζβέρεφ και πήρε πανεύκολα μία σπουδαία νίκη.

Με δύο άσους ο Στέφανος άρχισε το δεύτερο σετ με love service game. Εξίσου εύκολα ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 1-1, όμως ένα αβίαστο λάθος του Γερμανού έδωσε προβάδισμα 2-1 στον Έλληνα τενίστα.

Με δύο συνεχόμενους άσους ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Τσιτσιπάς, διατηρώντας το καλό σερβίς έφτασε όμως στο 3-2. Παίζοντας πολύ έξυπνα, άλλαξε τον ρυθμό και με χτυπήματα στα οποία έδινε ύψος, ανάγκασε σε λάθη τον Γερμανό, για να έρθει το break και το 4-2!

Με ευκολία έκανε το 5-2, αφού ο Ζβέρεφ ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας και δεν μπορούσε να βρει ποιοτικά χτυπήματα απέναντι στον Τσιτσιπά που έφτασε ένα game μακριά από τον δεύτερο συνεχόμενο τελικό στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Με break ο Στέφανος τελείωσε την πρόκριση και αύριο θα υπερασπιστεί τον τίτλο του.