Με νίκη έκανε πρεμιέρα στο Australian Open η Μαρία Σάκκαρη

Στην επόμενη φάση του Australian Open πέρασε η Μαρία Σάκκαρη.

H Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε θετικά στο φετινό Australian Open. Το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε της Νάο Χιμπίνο με 2-0 σετ (6-4, 6-1 σε 1 ώρα και 11 λεπτά) και πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα την περιμένει η Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν η οποία κέρδισε την Μπάι με 4-6, 7-5, 6-2.

Είχε ένα κακό ξεκίνημα, με πολλά αβίαστα λάθη η Μαρία στο πρώτο σετ (20), ωστόσο στο δεύτερο ήταν… καταιγιστική αφού δεν άφησε πόντο να πάει χαμένο και έφτασε πολύ εύκολα στο 2-0. Πλέον έχει ρεκόρ 4-0 στη σεζόν και μάλιστα χωρίς να έχει χάσει σετ!

Στο ματς είχε 4 άσους, 50% πρώτο σερβίς, 18 winners (6 η Χιμπίνο) και 26 αβίαστα λάθη (29 η Γιαπωνέζα). Στο δεύτερο σετ έχασε μόλις 8 πόντους.

Το ματς

Παρά το κακό service game που είχε, η Σάκκαρη έκανε το 1-0 στο ξεκίνημα, αφού η Χιμπίνο είχε επίσης κακές επιλογές.

Σειρά αβίαστων λαθών και από τις δύο, έφερε στο όριο το δεύτερο game, το οποίο τελικά πήρε η Μαρία, όμως η Χιμπίνο πήρε πίσω το break από τα λάθη της Σάκκαρη στο δικό της σερβίς.

Αμφότερες κρατούσαν το σερβίς τους δύσκολα, με την Μαρία να παίρνει προβάδισμα 4-3 με ένα οριακό φόρχαντ στη βασική γραμμή. Η Χιμπίνο ισοφάρισε με love game και η Σάκκαρη… δεινοπάθησε με τις άμυνες της αντιπάλου της, αλλά κατάφερε με ένα στοπ βολέ να κάνει το 5-4 και αμέσως μετά να φτάσει στο πολυπόθητο break χάρη στις δικές της επιθέσεις.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα κράτησε το σερβίς της στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ η Σάκκαρη, που όπως και στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο, έφτασε με break στο 2-0 και μάλιστα με love game.

Ενα κακό μπάκχαντ της Χιμπίνο έβγαλε από την δύσκολη θέση την Σάκκαρη που από 40-0 είδε το σκορ στο 40-30, αλλά το 3-0 ήρθε έστω κι έτσι.

Με δεύτερο love game στο σερβίς της Γιαπωνέζας, η Μαρία έφτασε στο 4-0 και ουσιαστικά η Χιμπίνο παρέδωσε… πνεύμα. Το 5-0 ήρθε στο σερβίς της Ελληνίδας, που έκλεισε τελικά το ματς στο 6-1.