Με το… δεξί στα φιλικά η Τσέλσι

Η Τσέλσι ξεκίνησε την προετοιμασία της ενόψει της νέας περιόδου με νίκη (2-1) επί της μεξικάνικης  Κλαμπ Αμέρικα στο “Allegiant Stadium” του Λας Βέγκας.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 55ο λεπτό, όταν ο Τίμο Βέρνερ πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε μετά την προσπάθεια του Μπατσουαγί. Η Κλαμπ Αμέρικα ισοφάρισε με περίεργο τρόπο, καθώς ο Ρις Τζέιμς προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα απρόσεκτα στον Μάρκους Μπεντινέλι κι άθελά του με αυτογκόλ έκανε το 1-1.

Επτά λεπτά πριν από το φινάλε ο Μέισον Μάουντ πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους «μπλε».

Την Τετάρτη (20/07) η Τσέλσι θα παίξει με την Σαρλότ στη Βόρεια Καρολίνα, πριν συναντήσει την Άρσεναλ το Σάββατο, ενώ την ίδια μέρα η Κλαμπ Αμέρικα θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι, στο Χιούστον.