ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μίλαν – Γιουβέντους: Ολοταχώς για τον τίτλο οι «μπιανκονέρι»

Ένα μεγάλο ιταλικό ντέρμπι μας επιφυλάσσει η σημερινή ημέρα, με τη Μίλαν να υποδέχεται τη Γιουβέντους (22:45) στο «Σαν Σίρο».

Η Μίλαν άφησε άμεσα πίσω της την κακή εμφάνιση και την γκέλα απέναντι στην ΣΠΑΛ, εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό τις σημαντικές απουσίες της Λάτσιο και επικράτησε με το εντυπωσιακό -αν μη τι άλλο- 3-0 το Σάββατο στο «Ολίμπικο». Πήρε το προβάδισμα στο 23ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής του Τσαλχάνογλου και διπλασίασε τα τέρματα στο 34′, με τον Ιμπραχίμοβιτς να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε έπειτα από χέρι του Ράντου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρέμπιτς, στο 59ο λεπτό, με πλασέ έπειτα από ασίστ του Μποναβεντούρα. Είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ερνάντεζ για να πετύχει και τέταρτο γκολ. Σε συνδυασμό με τις ήττες των Βερόνα και Ρόμα οι «ροσονέρι» απέκτησαν διαφορά τεσσάρων βαθμών από την 8η θέση και μείωσαν στους δύο βαθμούς από την 5η και 6η θέση που ισοβαθμούν Νάπολι και Ρόμα. Ο Στέφανο Πιόλι είναι ικανοποιημένος από την απόδοσή της ομάδας του μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, αλλά παραδέχεται πως κόντρα στην Γιουβέντους άπαντες θα χρειαστεί να δώσουν το κάτι παραπάνω.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο εξτρέμ Καστιγιέχο (19/1) και οι κεντρικοί αμυντικοί Μουσάκιο (18/0), Λέο Ντουάρτε (5/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του μεσοεπιθετικού Τσαλχάνογλου (27/5), ο οποίος αντιμετωπίζει μικροτραυματισμό. Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Κεσιέ (27/1) και Κρούνιτς (10/0) και άλλη μία στην μεσοεπιθετική γραμμή ανάμεσα σε Πακετά (21/0) και Μποναβεντούρα (21/3).

Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Τζ. Ντοναρούμα – Κόντι, Κίερ, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ – Κεσιέ, Μπενασέρ – Σάελεμαεκερς, Πακετά, Ρέμπιτς – Ιμπραχίμοβιτς
Οι βασικές επιλογές για το ιταλικό ντέρμπι από την Goalbet

Η εντός έδρας νίκη με 4-1 το Σάββατο στο ντέρμπι με την Τορίνο συνδυάστηκε για τη Γιουβέντους με διάφορα ρεκόρ. Ο Μπουφόν συμπλήρωσε 648 συμμετοχές στην Serie A και είναι πλέον ο απόλυτος ρέκορντμαν, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Πάολο Μαλντίνι. Επίσης, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 25 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, επίδοση που είχε να πετύχει ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους από το 1961 και συγκεκριμένα πρόκειται για τον Ομάρ Σίβορι. Ταυτόχρονα, ο Πορτογάλος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του αθλήματος που έχει πετύχει 25 γκολ σε Πρέμιερ Λιγκ, La Liga και Serie A! Και όλα αυτά χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 61ο λεπτό, κάνοντας το 3-1 και πανηγυρίζοντας το πρώτο γκολ με εκτέλεση φάουλ ως παίκτης των «μπιανκονέρι», έπειτα από 43 προσπάθειες. Η ομάδα του Σάρι κυριάρχησε, ανοίγοντας το σκορ στο 3ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Ντιμπάλα, κάνοντας το 2-0 στο 29′ με ατομική ενέργεια του Κουαδράδο και το 4-1 στο 87′ με αυτογκόλ του Τζιτζί. Άνετη στην κορυφή στο +7 από τη Λάτσιο.

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσαν κάρτες και εκτίουν ποινή μίας αγωνιστικής ο κεντρικός αμυντικός Ντε Λιχτ (24/3) και ο επιθετικός Ντιμπάλα (28/11). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Ντε Σίλιο (9/0), ο μέσος Κεντίρα (12/0) και ο κεντρικός αμυντικός Ντεμιράλ (0/0). Επέστρεψαν σε ρυθμούς κανονικής προπόνησης ο αριστερός μπακ Άλεξ Σάντρο (22/0) και ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (3/1), οπότε ο Σάρι θα αποφασίσει την ύστατη στιγμή για την συμμετοχή τους.

Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Σέζνι – Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Ντανίλο – Μπετανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί – Μπερναρντέσκι, Ιγουαΐν, Κριστιάνο Ρονάλντο

Εκτίμηση:

Θεωρητικά η Μίλαν έχει ισχυρότερο βαθμολογικό κίνητρο, υπό την έννοια ότι η Γιουβέντους έχει αποκτήσει τέτοια διαφορά που της επιτρέπει να κάνει ακόμα και μία ήττα. Ωστόσο αποκλείεται να χαλαρώσουν οι «μπιανκονέρι» πριν κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο. Σπάνια συναντάμε την Μεγάλη Κυρία σε τέτοια απόδοση και θα την τιμήσουμε.