Νίκες για Μπολόνια, Ουντινέζε

Σημαντικές νίκες πέτυχαν Μπολόνια και Ουντινέζε, για τη 12η αγωνιστική της Serie A. Η Μπολόνια πήρε τη νίκη στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με 2-1, ενώ στο «Φρίουλι» η Ουντινέζε επικράτησε δύσκολα της Σασουόλο με 3-2.

Νωρίτερα, «πνίγηκε» η Ρόμα στα κανάλια της Βενετίας, καθώς ηττήθηκε στο στάδιο «Pierluigi Penzo» από την τοπική Βενέτσια με 3-2, μετά από συναρπαστικό ματς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Καλντάρα, η ομάδα της Ρώμης πήρε την πρωτοβουλία στο γήπεδο και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε λίγα λεπτά με τα γκολ των Σομουρόντοφ (43′) και Εϊμπραχαμ (45’+).

Στην επανάληψη, όμως, η Βενέτσια μπήκε αποφασισμένη, πίεσε την άμυνα της Ρόμα, και κατάφερε να ανατρέψει τελικά το αποτέλεσμα με τα τέρματα των Αράμου (65′ πεν.) και Οκερέκε (74′), φθάνοντας στη μεγάλη νίκη, που τη βγάζει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Έμπολι-Τζένοα             2-2

(62΄ Ντι Φραντσέσκο, 72΄ Ζουρκόφσκι - 13΄ πέν. Κρισίτο, 89΄ Μπιάνκι)

Σπέτσια-Τορίνο            1-0