Νίκη παραμονής για τη Σπέτσια

Η Σπέτσια εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική του «Αλμπέρτο Πίκο» κι επιβλήθηκε της Κάλιαρι με 2-0, στη μία από τις δύο συναντήσεις που άνοιξαν την αυλαία της 29ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Ο Βέρντε έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 36΄, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0 αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ, με σκόρερ τους Έρλιτς και Μάναϊ, φτάνοντας σε μια νίκη που τους επέτρεψε να έχουν μια σχετική άνεση από τη ζώνη του υποβιβασμού και να αντιμετωπίζουν με καλή ψυχολογία τη συνέχεια.

Στον άλλο αγώνα, η ουραγός Σαλερνιτάνα υποχρέωσε σε ισοπαλία (2-2) τη Σασουόλο σε ένα παιχνίδι ανατροπών, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο «Αρέκι», η Σασουόλο ανέτρεψε το προβάδισμα και η Σαλερνιτάνα πήρε το βαθμό σκοράροντας στο 81΄.