Νίκη της Ρεάλ και επιστροφή στην κορυφή

Δύσκολεύτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της Μπιλμπάο με 3-1, σε εξ αναβολής αγώνα, και πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στη La Liga. Με αυτόν τον τρόπο η «βασίλισσα» έφτασε τους 26 πόντους και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και την Ατλέτικο Μαδρίτης.
    Ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Μαδριλένων ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος έδωσε τη λύση για την Ρεάλ με δύο γκολ στο 74′ και στο 90+2′ καθοδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Οι Βάσκοι έμειναν νωρίς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρσία στο 13ο λεπτό. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, όμως, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κάπα (52′), το γκολ του Κρος στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου, αλλά στη συνέχεια μίλησε ο Μπενζεμά.