Νικητής στον Μαραθώνιο του Σικάγου ο Τουρά

Ο Αιθίοπας, Σεϊφού Τουρά, ήταν ο μεγάλος νικητής στον Μαραθώνιο του Σικάγου με 2:06.12 την Κυριακή (10/10), αφού απομακρύνθηκε από το γκρουπ των πρωτοπόρων προς τα τέλη του αγώνα, σε αγώνα που έγινε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες (ζέστη και αέρας).

Ήταν ο πρώτος μεγάλος τίτλος για τον Τούρα, ο οποίος άφησε εκτός τον πρωταθλητή του 2017, Γκάλεν Ρουπ, στην τελική ευθεία για να τερματίσει 23 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Αμερικανό.

Ο συμπατριώτης του του Τούρα, Σιφέρα Ταμρού, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, έχοντας προβάδισμα 15 δευτερολέπτων στα πρώτα 15 χιλιόμετρα, αλλά στο τέλος πήρε την 5η θέση.

Η θερμοκρασία την ώρα του Μαραθωνίου κυμάνθηκε γύρω στους 22.8 βαθμούς Κελσίου, καθώς η διοργάνωση επέστρεψε εφέτος μετά την ακύρωσή του το 2020 εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού.

Ήταν η αρχή ενός απαιτητικού φθινοπώρου, με άλλους δύο κορυφαίους Μαραθώνιους, σε Λονδίνο και Βοστόνη, που έχουν αναβληθεί από τις προκαθορισμένες ημερομηνίες του Απριλίου, για τις 3 και 11 Οκτωβρίου αντίστοιχα.