Ντιμιτρόφ – Τσιτσιπάς 2-1: Αποκλεισμός από τον τελικό με ήττα στο tie break

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε τελικά κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στα ημιτελικά του Paris Masters, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ [6-3, 6-7 (1), 7-6(3)] και αποκλείστηκε πριν τον τελικό.

Παρότι δεν βρήκε ούτε ένα μπρέικ πόιντ στα δύο πρώτα σετ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, επικρατώντας στο τάι μπρέικ του δευτέρου σετ και έστειλε το ματς σε τρίτο και καθοριστικό σετ.

Εκεί ήταν καλύτερος, έχασε τέσσερα μπρέικ πόιντ, αλλά ήταν αγνώριστος στο δεύτερο τάι μπρέικ και ο Ντιμιτρόφ πήρε τη νίκη και την πρόκριση για το μεγάλο τελικό του Paris Masters.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχει εξασφαλίσει πάντως την παρουσία του στο ATP Finals για μία ακόμη χρονιά, ενώ ο Βούλγαρος περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό του τουρνουά, από το νικητή του Τζόκοβιτς – Ρούμπλεφ.