Ο Μπακασέτας κράτησε την Αλάνια στην κορυφή, σκόραρε ο Πέτσος

Ο Τάσος Μπακασέτας συνέχισε την εξαιρετική παρουσία της ελληνικής… παροικίας στην Αλάνια της Τουρκίας (σ.σ. αγωνίζεται στην τοπική ομάδα με τους Τζαβέλα και Σιώπη), καθώς με δύο γκολ, οδήγησε την Αλανιασπόρ σε μία σπουδαία νίκη επί της Μπεσίκτας με 2-1, αποτέλεσμα που την διατήρησε στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Παράλληλα, ο Θάνος Πέτσος σκόραρε για λογαριασμό της Τιρόλ -στον «ελληνικό εμφύλιο» του αυστριακού πρωταθλήματος- στην νίκη με 3-0 στην Βιέννη επί της Ραπίντ, του Ταξιάρχη Φούντα, ο οποίος έμεινε «άσφαιρος».

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου», έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη επί της Σαμπντόρια με 2-1.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ιντερ.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 83` από τον Ροτζέριο) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπενεβέντο.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αλαβές.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Λειψία.
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μάϊντς με 1-0.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Στένζελ) στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Ντόρτμουντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπορντό.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κιλμάρνοκ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Ριτσκόφσκι στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κρακόβια.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κρακόβια. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Η Αλ Κορ υποδέχεται απόψε την Αλ Ουάκρα.

ΚΥΠΡΟΣ

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 64` τον Χριστοφή, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Ερμή Αραδίππου.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Ερμή Αραδίππου.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Ερμή Αραδίππου..

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Η Ομόνοια υποδέχεται απόψε την Πάφο

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η Πάφος φιλοξενείται απόψε από την Ομόνοια.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο 72` τον Σεφέροβιτς, στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Βιλαφρανκουένσε, για το κύπελλο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Αντικαταστάθηκε στο 53` από τον Τζον στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Φέγενορντ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Αλκμααρ.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Γκρόνινγκεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τβέντε.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67` από τον Νινάϊ) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χεράκλες. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Αντικατέστησε στο 59` τον Κράμερ, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εμεν.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Η Σαρλερουά φιλοξενεί απόψε την Κορτράικ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νόρτζελαντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νόρτζελαντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Τιρόλ.

Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 55` από τον Σμιθ) στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ραπίντ Βιέννης. Στο 29` πέτυχε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σλάβεν Μπελούπο.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ακαδημία Πούσκας.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 71` από τον Νόβακ) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Γενί Μαλατίγια.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπεσίκτας. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85` από τον Ακσόϊ) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπεσίκτας. Στο 26` λεπτό άνοιξε το σκορ με πέναλτι και στο 79` έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του, που παραμένει επικεφαλής στην βαθμολογία.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 97` από τον Γκιουνές) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπεσίκτας.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τραμπζονσπόρ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-3 επί της Κονιασπόρ.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.