Ο Χατζηδιάκος άνοιξε λογαριασμό στην Ολλανδία

Το πρώτο γκολ του Παντελή Χατζηδιάκου στην εφετινή περίοδο, ήταν το σημαντικότερο γεγονός ελληνικού ενδιαφέροντος στα γήπεδα της ποδοσφαιρικής Ευρώπης. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στον εντός έδρας αγώνα με την Τβέντε, ο 22χρονος κεντρικός αμυντικός της Αλκμααρ, άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ, βάζοντας τις βάσεις για την άνετη (3-0) νίκη της ομάδας του.
    Η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα της Ευρώπης, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γουλβς.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τσέλσι.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ρόμα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ρόμα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αταλάντα. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 80` από τον Ντάνκαν) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Λέτσε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκλάντμπαχ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φράιμπουργκ.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Χοφενχάιμ….