Ο Έλι «σκότωσε» την Ατλέτικο

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από το «Wanda Metropolitano» η Ατλέτικο Μαδρίτης απέτυχε να φύγει με το «τρίποντο» στις αποσκευές της. Κι αν το 2-2 με την Βαλένθια στο «Μεστάγια» δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως αποτυχία, η σημερινή ήττα από την Αλαβές στο «Μεντιθορόθα» με 2-1, σαφώς και δεν ήταν ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα.
Το γκολ του Βραζιλιάνου, Ροντρίγκο Έλι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «σκότωσε» τους «ροχιμπλάνκος», που προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Γκαρθία, αλλά η Ντεπορτίβο «απάντησε» πολύ γρήγορα με το πέναλτι του Πέρες. Παρά την πίεση που δέχτηκε στη συνέχεια όχι μόνο άντεξε, αλλά πανηγύρισε και μία τεράστια νίκη στη μάχη που δίνει για να εξασφαλίσει όσο το δυνατό πιο άνετα την παραμονή της στην κατηγορία.