Ο Λημνιός «σφράγισε» το «διπλό» της Τβέντε

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Λημνιό, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση, η Τβέντε πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ναϊμέγκεν με 2-0 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έπαιξε σε όλο τον αγώνα, “σφραγίζοντας” το “διπλό” των φιλοξενούμενων στο 75ο λεπτό από ασίστ του Μισιτζάν, σκόρερ του πρώτου τέρματος της Τβέντε στο 65΄.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο 45λεπτο από το γκολ του Ντε Καμπς, ο Άγιαξ “απάντησε” με δύο γκολ στην επανάληψη από τους Κλάασεν (49′) και Τάντιτς (πέναλτι στο 62΄) και νίκησε δύσκολα 2-1 την Σπάρτα Ρότερνταμ, αυξάνοντας τη διαφορά του στο +7 από την δεύτερη Αϊντχόφεν (παίζει την Κυριακή με την Βααλβάικ).

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων έμεινε σε όλο το ματς ο Μασούρας.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής της Eredivisie και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Γκόου Αχεντ-Βίλεμ          4-0

Ουτρέχτη-Φορτούνα Σιτάρντ  1-1

Αγιαξ-Σπάρτα Ρότερνταμ     2-1

Ναϊμέγκεν-Τβέντε           0-2