Ο Νέλσον το γκολ της νίκης-πρόκρισης της Άρσεναλ στο FA Cup

Η Άρσεναλ επικράτησε με 1-0 της Λιντς στο “Emirates Stadium”  του Λονδίνου και πήρε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Νέλσον στο 55ο λεπτό. Οι «κανονιέρηδες» δεν έπιασαν υψηλή απόδοση σε έναν ακόμη αγώνα, έχοντας 100 λιγότερες πάσες από τη  Λιντς. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης. Επόμενη αντίπαλος της αντιπάλου του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League, στο Kύπελλο Αγγλίας θα είναι η Μπόρνμουθ…

ΆΡΣΕΝΑΛ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ, Λουίζ, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Τσάκα, Πέπε, Οζίλ, Νέλσον, Λακαζέτ

ΛΙΝΤΣ (Μπιέλσα): Μεσλιέρ, Ντόουγκλας, Γουάιτ, Μπεράρντι, Άιλινγκ, Φίλιπς, Χάρισον, Κλιτς, Γκοτς, Αλιόσκι, Μπάνφορντ