Ο Πόνσε άφησε πίσω του Μέσι, Αγουέρο, Ικάρντι

Ούτε Μέσι, ούτε Αγουέρο, ούτε Ικάρντι αλλά ούτε και Λαουτάρο Μαρτίνες…

Ο κορυφαίος Αργεντινός σκόρερ στην Ευρώπη, είναι ο Εζεκίελ Πόνσε, πρώην επιθετικός της ΑΕΚ (2018-19 δανεικός από την Ρόμα), ο οποίος έχοντας σημειώσει έξι γκολ στη Ρωσία με την Σπαρτάκ Μόσχας, είναι εκείνος ο εκπρόσωπος της χώρας του, που έχει πανηγυρίσει περισσότερο από οποιονδήποτε συμπατριώτη του σε ένα πρωτάθλημα της «γηραιάς ηπείρου».

Ο 23χρονος επιθετικός μάλιστα, όπως αναφέρει η ισπανική έκδοση του eurosport, «μπορεί να γίνει μια ενδιαφέρουσα επιλογή για το μέλλον του προπονητή Λιονέλ Σκαλόνι στην εθνική ομάδα».

Στην Ρωσία, ο Πόνσε είναι ο δεύτερος σκόρερ στο πρωτάθλημα,  πίσω μόνο από τον Κριστιάν Νομπόα από τον Ισημερινό, ο οποίος  έχει πετύχει επτά γκολ με την Σότσι.

Σε ένδεκα αγώνες, ο Πόνσε κατά μέσο όρο έχει ένα γκολ κάθε 125 λεπτά, σκοράροντας κατά των Ακμάτ Γκρόζνι, Ούφα, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ζενίτ, Κίμκι και Κρασνοντάρ.

Ο Λιονέλ Μέσι έχει σημειώσει μόλις ένα γκολ κι αυτό με με πέναλτι, στην LaLiga, κόντρα στη Βιγιαρεάλ στις 27 Σεπτεμβρίου.

Ο Σέρχιο Αγουέρο, που είναι τραυματίας, δεν τα πάει καλύτερα. Στην Premier League έπαιξε 109 λεπτά και εναντίον της Γουέστ Χαμ τραυματίστηκε ξανά.

Σε παρόμοια κατάσταση είναι ο Μάουρο Ικάρντι, ο οποίος άρχισε τη σεζόν εκτός  ομάδας στην Παρί Σεν Ζερμέν και όταν άρχισε να παίζει από το τρίτο επίσημο παιχνίδι, σκόραρε δύο φορές εναντίον της Ρεμς πριν τραυματισθεί στο γόνατο.

Τα πράγματα είναι καλύτερα για τον Λαουτάρο Μαρτίνες στην Ίντερ. Έχει τρία γκολ στο ιταλικό πρωτάθλημα εναντίον των Φιορεντίνα, Μπενεβέντο και Λάτσιο. Στην συνέχεια σκόραρε με την Αργεντινή εναντίον της Βολιβίας και έκτοτε δεν είχε σκοράρει στα πέντε τελευταία παιχνίδια στα οποία έχει συμμετάσχει, πριν πανηγυρίσει και πάλι εχθές (3/11) στην Μαδρίτη και στην ήττα (3-2) από την Ρεάλ.