Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Σπουδαία νίκη με Ελ Κααμπί και Ποντένσε

Στο Γ. Καραϊσκάκης ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε γκολ κόντρα στον Ολυμπιακό σε ιδανικό χρονικό σημείο, λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Κρεσπί σέντραρε και ο Γιαμπλόνσκι πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Στο 75’, ο Καρμόνα ανέτρεψε τον Ποντένσε εντός περιοχής και μετά από έλεγχο και μέσω VAR, δόθηκε πέναλτι. Ο Ελ Κααμπί ευστόχησε για το 1-1. Και δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 87’ ο Όρτα γύρισε παράλληλα και ο Μαροκινός ανέτρεψε πλήρως το σκορ! 2-1!

Τέσσερις νίκες σε τέσσερα ματς για τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ και μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ. Ο Χατζηθεοδωρίδης δοκίμασε το αριστερό του από μακριά και σκόραρε ένα πανέμορφο τέρμα στο 4’. Έκτοτε ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει και είχε δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ στο 12’.

Ίδια κατάληξη και στο σουτ του Κωνσταντέλια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους… Τον Γόρδιο δεσμό έλυσε ο Σάστρε, όταν μετά από δική του σέντρα και κόντρα στο πόδι του Τορεχόν, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Κάτι παραπάνω από ένα λεπτό μετά, ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς πλάσαρε ιδανικά τον Τσάβες για το 2-1.

Το τελικό Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3 διαμόρφωσε ο κορυφαίος του αγώνα, Κωνσταντέλιας στο 90’.

Χθες, η ΑΕΚ δεν συνάντησε αντίσταση στο «Αθανάσιος Διάκος» και επικράτησε 3-1 της Λαμίας. Ο Βίντα άνοιξε το σκορ στο 17’ και ο Νίκλας Ελίασον διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Στίβεν Τσούμπερ πέτυχε το τρίτο γκολ των κιτρινόμαυρων στο 63’, με τον Σίντκλεϊ να σκοράρει ένα λεπτό μετά για τη Λαμία και να γράφει το τελικό 3-1. Η γενική απορία πριν τη σέντρα αφορούσε τον αποκλεισμό του Σωτήρη Τσιλούλη από την αποστολή της Λαμίας, με τον Λεωνίδα Βόκολο να απαντά στη συνέντευξη Τύπου.

Η αποκάλυψή του προκάλεσε αίσθηση, αφού εκτός από τον Τσιλούλη ο έτερος MVP της ομάδας στο πρωτάθλημα, Καρλίτος, είχε δηλωθεί να εκτίσει ποινή κίτρινων καρτών εναντίον της ΑΕΚ.

ΠΗΓΗ: megatv.com