Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23: «Ασημένιος» ο Χοσόνοφ

Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23, που ολοκληρώθηκε στο Βελιγράδι, κατέκτησε ο Αζαμάτ Χοσόνοφ, στην κατηγορία των 125κ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας ηττήθηκε στον τελικό από τον Αμερικανό Κασιοπί και κρέμασε στο στήθος το αργυρό μετάλλιο

Ο αγώνας δεν κύλησε ιδανικά για τον Χοσόνοφ, ο οποίος φανερά αγχωμένος δεν απέδωσε βάσει των ικανοτήτων του. Ο Αμερικανός αθλητής εκμεταλλεύτηκε το άγχος του Χοσόνοφ και στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής.

Αναμφίβολα το ασημένιο μετάλλιο αποτελεί τεράστια επιτυχία, καθώς ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 και συνδυάστηκε με τη 2η θέση στο βάθρο.

Η Ελλάδα κατέκτησε 2ο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23, καθώς είχε προηγηθεί το χρυσό μετάλλιο του Γιώργου Πιλίδη.