Reuters

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Ρεκόρ υπό βροχή ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 20 χλμ. βάδην

Στην 38η θέση στα 20 χλμ. Βάδην τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που ξεκίνησε σήμερα (19.08) στην βροχερή Βουδαπέστη. Φετινό ρεκόρ για τον Έλληνα δρομέα.

Η αλήθεια είναι ότι ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ αλλιώς είχε σχεδιάσει την κούρσα του στα 20 χλμ. βάδην όταν έφευγε λίγο πριν τις 7 το πρωί του Σάββατο από το ξενοδοχείο που μένει η Εθνική μας ομάδα.

Ο έμπειρος πρωταθλητής του βάδην – που πήρε πρόσκληση για την συμμετοχή του στα 20 χλμ. βάδην λίγες ημέρες πριν την διοργάνωση – ήθελε να χρησιμοποιήσει τον αγώνα του σαν ένα τεστ πριν από την συμμετοχή του στα 35 χλμ. βάδην (24/8).

Τελικά, όμως, ο καιρός χάλασε τα σχέδια τόσο του Παπαμιχαήλ όσο και των διοργανωτών με την κούρσα να ξεκινά δύο ώρες μετά από τον αρχικό προγραμματισμό. Οι αθλητές που είχαν ξεκινήσει το ζέσταμα τους λίγο μετά τις 8 το πρωί, ενημερώθηκαν από τους διοργανωτές ότι η κούρσα τους θα αναβληθεί για δύο ώρες λόγω της πρόβλεψης για ισχυρή καταιγίδα. Η ισχυρή καταιγίδα ήρθε και μάλιστα κράτησε πολύ περισσότερο από τα 90 λεπτά που ήταν η αρχική πρόβλεψη.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τελικά τερμάτισε στην 38η θέση σε 1 ώρα 24.26 επίδοση που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση βελτιώνοντας τη 1 ώρα 24.52 που είχε σημειώσει στο Ποντεμπράντι.

Το αγώνισμα του βάδην έγινε σε κυκλική διαδρομή ενός χιλιομέτρου στην πλατεία Ηρώων στο κέντρο της Βουδαπέστης με τους Ούγγρους πραγματικά να κάνουν θαύματα, μετατρέποντας το μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco, σε πραγματικό στολίδι.

Το χρυσό μετάλλιο στα 20 χλμ. βάδην πήρε ο Ισπανός Αλβάρο Μάρτιν τερματίζοντας σε 1 ώρα 17.32 με τον Σουηδό Περσέους Καρλστρομ να ακολουθεί σε 1 ώρα 17.39 συντρίβοντας το εθνικό ρεκόρ και τον Βραζιλιάνο Τσάο Μπονφίμ να είναι τρίτος σε 1 ώρα 17.47.

ΠΗΓΗ: segas.gr