Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα: «Λευκή» ισοπαλία

«Λευκή» ισοπαλία σημειώθηκε στο Αγρίνιο, στην πρεμιέρα της 2ης αγωνιστικής της Super League. Στην πρώτη του αγωνιστική υποχρέωση στο εφετινό πρωτάθλημα ο Παναιτωλικός αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα παρέμεινε χωρίς ήττα, μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Κηφισιάς στην 1η αγωνιστική.

Με το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα να κυλάει σε υποτονικό ρυθμό και χωρίς κάποια τελική από τις δύο ομάδες, ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και στο 23΄ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, όταν μετά από σέντρα του Καρέλη, ο Ντίαζ έγινε αποδέκτης μέσα στην περιοχή, απέφυγε δύο παίκτες τους ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά είδε το σουτ του να καταλήγει στον Κλέιμαν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός απάντησε, αλλά ο Καπίνο είπε «όχι» στον Τζίνο. Στο 44΄ ο Ουρουγουανός του Παναιτωλικού ήταν και πάλι πρωταγωνιστής σε ευκαιρία των γηπεδούχων, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ είχε κατεβάσει ρολά και οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια ισόπαλες στο 0-0.

Στην επανάληψη και μετά το αδύναμο σουτ του Καρέλη στο 54΄, ο Έλληνας επιθετικός του Παναιτωλικού είχε στο 60΄ και δεύτερη ευκαιρία, αλλά το σουτ του αρχικά σταμάτησε στον Κλέιμαν και με δεύτερη προσπάθεια έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά οι παίκτες του ΠΑΣ απέκρουσαν στη γραμμή. Στο 64΄ και για λίγα λεπτά ο ΠΑΣ «πάγωσε» τους γηπεδούχους, αλλά το VAR είχε διαφορετική άποψη. Ο Γκάρο βρήκε δίχτυα για τους φιλοξενούμενους, αλλά τελικά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πέντρο προσπάθησε με τακουνάκι να χαρίσει το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην ομάδα του, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθήνας)
KIΤΡΙΝΕΣ: Καρέλης – Εραμούσπε, Τζίμας, Παμλίδης