eurokinissi

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80: «Καθάρισε» σε ένα δεκάλεπτο και ψάχνει νίκη – πρόκριση

Μια… ανάσα από τους τελικούς της Α1 Ανδρών/Basket League, βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, μετά την νίκη με 89-80 απέναντι στο Περιστέρι για την ημιτελική σειρά των play offs (2-1).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 89-80 του Περιστερίου στο Game 3 στο ΟΑΚΑ και το Σάββατο (27/5, 19:15) θα προσπαθήσουν να πάρουν το «εισιτήριο» για την τελική φάση, στο 4ο ματς που θα διεξαχθεί στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η αποτελεσματική απόδοση του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο, αποτέλεσε το «κλειδί» της «πράσινης» νίκης. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, που έδωσε… δικαιώματα στο Περιστέρι μέσα από τα αμυντικά κενά του, το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε στην επιστροφή του στο παρκέ, έδεσε την άμυνα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με διάρκεια στην επίθεση «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 27-10 μέχρι το 30΄, αποκτώντας «μαξιλαράκι» ασφαλείας 17 πόντων (76-59).

Οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο 32΄ στους 21 πόντους (83-62) και μετέτρεψαν το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία, απέναντι σε ένα Περιστέρι που «πάτησε» στην αμυντική χαλάρωση των παικτών του Παναθηναϊκού και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, όχι όμως και να απειλήσει.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους και 4/6 τρίποντα οδήγησε την επίθεση του «τριφυλλιού», έχοντας συμπαραστάτη τον Πάρις Λι με 16.

Από το Περιστέρι των 17 λαθών ξεχώρισε ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 19 πόντους, αλλά μόλις 1 στην καθοριστική τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχασε «επαφή» με τους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Μάνος
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (1), Γκριγκόνις 20 (4), Γκουντάιτις 8, Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4), Παπαγιάννης 6, Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 7, Φρανσίσκο 19 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.