ΠΑΟΚάρα μου το μεγαλείο σου τελειωμό δεν έχει

Μέγας είσαι ΠΑΟΚ και θαυμαστά τα έργα σου!

Μεγάλο διπλό… πρόκριση για τον ΠΑΟΚ μέσα στο Βέλγιο με τον Δικέφαλο του Βορρά να παίρνει το παιχνίδι σε μια πολύ κακή ημέρα για τον ίδιο.

Η Γάνδη όπως ήταν αναμενόμενο βγήκε στην αναμέτρηση θέλοντας να πιέσει αμέσως τον ΠΑΟΚ ο οποίος ήθελε να απορροφήσει αυτήν την πίεση.

Τα κατάφερε και μάλιστα ισορρόπησε τόσο πολύ το παιχνίδι που είχε και απειλητικές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησε να ανοίξει και το σκορ όταν ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από γύρισμα του Σβαμπ ο Κρέσπο από κοντά έκανε το 0-1.

Η Γάνδη μην έχοντας τίποτα να χάσει βγήκε ακόμα πιο μπροστά, με τον Πασχαλάκη να έχει σημαντικές αποκρούσεις.

Στο 40ο λεπτό ωστόσο η Γάνδη ευτύχησε να ισσοφαρήσει με μια πολύ καλή κεφαλιά του επιθετικού της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι οπισθοχωρημένος και αυτό διότι ο Μπίσεσβαρ δεν ήταν στην καλύτερη του ημέρα και δεν βοήθησε ούτε στα κρατήματα ούτε στην δημιουργία.

Με την έξοδο του Μπίσεσβαρ και την είσοδο του Σίνκλεϊ το παιχνίδι όχι μόνο ισορρόπησε αλλά ο ΠΑΟΚ όχι μόνο κέρδισε αλλά έκλεισε και την Γάνδη στο τέρμα της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο μεγάλος αρχηγός του ΠΑΟΚ, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ο οποίος παρότι τραυματίας έμεινε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πάλεψε σβήνοντας τα ατού της Γάνδης.

Μάλιστα στο 77ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πέτυχε και το τελειωτικό χτύπημα στην Γάνδη, όταν ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ με τον Αουγκούστο να πιάνει το σουτ και να κάνει το 1-2.

Η Γάνδη πέταξε λευκή πετσέτα και όσες φορές και να προσπαθούσε να βγει μπροστά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Δικέφαλο του Βορρά.