Παρί και Ντόρτμουντ έκλεισαν «ραντεβού» στους «4»

Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ συνθέτουν το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών του Champions League.

Η γαλλική ομάδα με τρομερή ανατροπή μετά το εις βάρος της 3-2 στο Παρίσι από την Μπαρτσελόνα, έφερε τα πάνω κάτω στην χθεσινοβραδινή (16/04) ρεβάνς της Βαρκελώνης και με το εμφατικό 4-1 προκρίθηκε στην τετράδα.

Εκεί όπου θα συναντηθεί με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία δεν πτοήθηκε από την ήττα στη Μαδρίτη με 2-1 από την Ατλέτικο, πριν από μία εβδομάδα και το βράδυ της Τρίτης με το εντυπωσιακό 4-2 πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς μετά από 11 ολόκληρα χρόνια.

Η Παρί πήρε εκδίκηση επτά χρόνια μετά το «κάζο» του 6-1

Στις 8 Μαρτίου 2017, στην φάση των «16» του Champions League, η Παρί είχε γνωρίσει ντροπιαστική ήττα με 6-1 από την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου», προερχόμενη από το υπέρ της 4-0 του πρώτου αγώνα στο Παρίσι.

Αυτή την φορά, όμως, οι Παριζιάνοι είχαν τον Μπαπέ σε μεγάλα κέφια, αλλά και την τύχη με το μέρος τους. Παρά την ήττα τους την περασμένη εβδομάδα στη γαλλική πρωτεύουσα με 3-2, με μία άκρως πειστική εμφάνιση μετά το 30΄, διέλυσαν με 4-1 τους Καταλανούς και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους ημιτελικούς του Champions League.

Η Μπάρτσα προηγήθηκε με τον Ραφίνια στο 12΄, αλλά η αποβολή του Αραούχο στο 36′ άλλαξε τα πάντα στο παιχνίδι. Στο 40΄ ο Ντεμπελέ ισοφάρισε, για να γράψει το 2-1 στο 54΄ ο Βιτίνια. Ο Μπαπέ από την «άσπρη βούλα» στο 61΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, η Μπάρτσα είχε δοκάρι στη συνέχεια με τον Λεβαντόφσκι για να έρθει ξανά ο Μπαπέ στο 89΄ να σφραγίσει» την πρόκριση των επίδοξων πρωταθλητών Γαλλίας.

Στην τετράδα μετά από 11 χρόνια οι Βεστφαλοί

Με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών στο τελευταίο 20λεπτο, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» και μετά από 11 ολόκληρα χρόνια θα δώσει ξανά το «παρών» στους ημιτελικούς του Champions League.

Η νίκη με 2-1 στον πρώτο προημιτελικό του «Μετροπολιτάνο» δεν αρκούσε τελικά στους «ροχιμπλάνκος». Παρότι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο, στην επανάληψη έφεραν το ματς στην απόλυτη ισοροπία.

Οι Βεστφαλοί, όμως, είχαν την απάντηση στο φινάλε και με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά πήραν μία παλικαρίσια πρόκριση στην τετράδα.

Πριν κλείσει το πρώτο μέρος με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (34′ -39′) από τους Μπραντ και Μάαντσεν η ομάδα του Τέρζιτς ανέτρεψε προς στιγμή το σκορ του πρώτου αγώνα στη Μαδρίτη. Ωστόσο, οι Μαδριλένοι απάντησαν με τον ίδιο σχεδόν τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο που χρειάστηκαν 15 λεπτά για να ισοφαρίσουν και να μπουν εκείνοι σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση. Στο 49′  με αυτογκόλ του Χούμελς μείωσαν σε 1-2, για να έρθει η πρώτη αλλαγή του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο Κορέα (πήρε την θέση του Μοράτα στο 46΄) στο 64΄ και να «γράψει» το 2-2.

Και στο τέλος κερδίζουν… οι Γερμανοί

Αν και όλα έδειχναν… Ατλέτικο, οι ποδοσφαιριστές του Σιμεόνε πίστεψαν ότι είχαν πάρει την πρόκριση και το «πλήρωσαν». Στο 71΄ ο Φίλκρουγκ με άπιαστη κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στους Βεστφαλούς, ενώ τρία λεπτά μετά (74′ ) ο Σάμπιτσερ έδωσε την «χαριστική βολή» στην Ατλέτικο (4-2) στέλνοντας την Μπορούσια στους ημιτελικούς.