«Πάτησε» κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης (vid)

Η «βασίλισσα» έφτασε τους 27 βαθμούς

Άλλη μια νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη μετά το «στραβοπάτημα» με την Οσασούνα έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας της Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» κι έτσι πλέον είναι προσωρινά πρώτη με 27 βαθμούς, ενώ δεύτερη είναι η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η ομάδα της Μαδρίτης «άνοιξε» το σκορ με τον Τόνι Κρόος στο πρώτο μέρος και πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Καρίμ Μπενζεμά έκανε το 2-0 θέτοντας έτσι γερές βάσεις για τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο δεύτερο 45λεπτο σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Κρόος και Μπενζεμά, στη συνέχεια κατέβασε κάπως την ταχύτητά της, με αποτέλεσμα να μειώσει η Ράγιο στο 77΄ και το ματς ν΄ αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον στο φινάλε του.

Πιο πριν η Αλαβές ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 και επικράτησε με 2-1 της Λεβάντε.