Πέντε «εισιτήρια» βρήκαν κατόχους

Μπράγκα και Γουλβς ήθελαν ένα βαθμό για να περάσουν από τον 11ο όμιλο και τελικά αυτό έγινε. Το μεταξύ τους 3-3 έστειλε και τις δύο ομάδες στην επόμενη φάση του Europa League, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε των ομίλων. Οι «λύκοι» προηγήθηκαν με 3-1 στο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο τέλος οι ποδοσφαιριστές έφυγαν αγκαλιασμένοι από τον αγωνιστικό χώρο.

Στους «32» του θεσμού προκρίθηκαν, σε ματς-θρίλερ, Αλκμάαρ και Εσπανιόλ. Οι Ολλανδοί, με τον Χατζηδιάκο βασικό (αντικαταστάθηκε στο 53΄ από τον Ντρούιφ) κατάφεραν στο φινάλε του ματς να σκοράρουν δύο φορές με τον Ντρούιφ και να μετατρέψουν το εις βάρος τους 0-2 σε 2-2. Ο βαθμός τούς έστειλε στην επόμενη φάση, όπως και την Εσπανιόλ, που με το γκολ του Ντάρντερ στο 96΄ (είχε περάσει αλλαγή στο 88΄) απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην έδρα της Φερεντσβάρος.

Μετά τη Γάνδη, το δεύτερο εισιτήριο από τον 9ο όμιλο εξασφάλισε και η Βόλφσμπουργκ χάρις στη νίκη της με 1-0 επί της Ολεξάντριγια. Οι «λύκοι» έχουν 8 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Βέλγους.

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, αλλά και την πρωτιά του 10ου ομίλου έχει από το βράδυ της Πέμπτης (28/11) η Γκλάντμπαχ, μετά το «διπλό» επί της Βόλφσμπεργκερ (1-0), ενώ στους 8 βαθμούς βρίσκεται και η Ρόμα (οι Γερμανοί έχουν προβάδισμα στην ισοβαθμία), μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Μπασακσεχίρ στην Τουρκία. Παρά την ήττα τους, πάντως, οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην πρόκριση (7β.)