Περιστέρι: Φιλική νίκη με 78-63 επί του ΠΑΟΚ στην Αθήνα

Το Περιστέρι πανηγύρισε τη νίκη, με 78-63, επί του ΠΑΟΚ, στην Αθήνα, στη δεύτερη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση.

Από πλευράς Περιστερίου, ο Τρέβορ Τόμπσον δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα εξαιτίας του προβλήματος στον αγκώνα του χεριού του.

Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Τζαμάνι ΜακΝικς δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος, καθώς γύρισε το πόδι του στη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου. Μαργαρίτης και Σχίζας έμειναν στη Θεσσαλονίκη λόγω ίωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (23-25 στο 10’), στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +7 (32-39 στο 15’), όμως συνεχόμενοι πόντοι του Τζέιλεν Χαντς έδωσαν στο Περιστέρι bwin τη δυνατότητα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας τοο προβάδισμα (46-43 στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος, η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη (δέχθηκαν μόλις 20 πόντους σε 20 λεπτά) επέτρεψε στους «κυανοκίτρινους» να ξεφύγουν στο σκορ (57-49 στο 28’ και 65-51 στο 32’) και να φτάσουν στη νίκη.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2, Ράγκλαντ 10 (1), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Χαντς 15, Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 12, Ρένφρο 12, Ουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 4

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν 8 (2), Γκίλμορ 8, ΜακΝις 8, Χάρισον 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Μπελιάουσκας 8 (2)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ