Φωτογραφία από ACPAOK.GR

Πήραν την δεύτερη νίκη τους οι Μόνιμες Πρωταθλήτριες και πάνε φουλ για το 17ο

Την δεύτερη συνεχόμενη τους νίκη στην διαδικασία των play off πήραν οι Μόνιμες Πρωταθλήτριες του ΠΑΟΚ, οι οποίες νίκησαν τον Εργοτέλη με 0-2.

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο ΑΣ ΠΑΟΚ:

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στα Play-Off της Women’s Football League ο ΠΑΟΚ Morris, επικρατώντας του Εργοτέλη στην Κρήτη με 0-2, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ Morris παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Μπάτερφιλντ, Σμιλίκοβιτς, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Ακίντα, Γιοβάνη, Χαλατσογιάννη, Σιδηροπούλου, Μπασούρη και Μπαξεβάνου.

Ο Δικέφαλος έλεγξε το τέμπο του παιχνιδιού από το πρώτο σφύριγμα. Η Ολίνα Μπαξεβάνου απείλησε για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία στο 13′ με το τεχνικό πλασέ της να χτυπάει το δοκάρι. Στη συνέχεια, η Αναστασία Σιδηροπούλου πήρε σκυτάλη με δύο χαμένες ευκαιρίες στο 16ο και 18ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής και με κεφαλιά, αντίστοιχα.

Στο 19′ Η Μαρία Μπασούρη εκβίασε το λάθος της αντιπάλου τερματοφύλακα, κέρδισε τη μπάλα και άνοιξε το σκορ. Στο 27′ η Έσε Ακίντα σούταρε, εκτός περιοχής, με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη.

Στην επανάληψη, η Ηλιάνα Μπουζίνου πέρασε στη θέση της Μπαξεβάνου και δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα του Δικεφάλου μετά από βολέ της Κόρι Μπάτερφιλντ και γέμισμα της Φανής Δοϊρανλή.

Στο 75′ η Σιδηροπούλου ξεκίνησε μία επέλαση στην αντίπαλη περιοχή και είδε το πλασε της να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Ο Δικέφαλος αντέδρασε σωστά όταν ο Εργοτέλης δοκίμασε να βρει μπροστά, κατάφερε να διαχειριστεί το ρυθμό του αγώνα και να κλειδώσει τη νίκη με 0-2

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ Morris κυριάρχησε του αντιπάλου του στον αγωνιστικό χώρο, απέδειξε την ανωτερότητά του και έκανε το 2×2 στα Play-Offs.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Λευτέρη Κανάτα, την Κυριακή 22 Μαΐου και ώρα 17:00, απέναντι στις Άβαντες Χαλκίδας, εκτός έδρας.