Πήραν το εισιτήριο οι Λαμία, Παναθηναϊκός, Άρης και ΑΕΚ

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήραν οι Λαμία, Παναθηναϊκός, Άρης και ΑΕΚ.

Η Λαμία επιβλήθηκε του Ιωνικού στην Νίκαια με 0-1 με γκολ του Ελευθεριάδη στο 38ο λεπτό και με συνολικό σκορ 3-0 πέρασε στην επόμενη φάση.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας επαγγελματικά και κυνικά πήρε την πρόκριση κόντρα στον Βόλο ΝΠΣ, με τους Βολιώτες να μην μπορούν να κάνουν ούτε μια τελική στην εστία.

Οι πράσινοι έχοντας όπλο την καλή τους άμυνα πήραν το καθαρό Χ, με το 0-0 να στέλνει το «τριφύλλι» στους «8» του Κυπέλλου.

Μεγάλος νικητής στην Κρήτη ο Άρης ο οποίος επικράτησε του ΟΦΗ με 0-2 , με τους κρητικούς να μένουν απο πνευματικές δυνάμεις μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μεγιάδο στο 44ο λεπτό.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα στο 49ο λεπτό με τον Γκάμα, ενώ ο Καμαρά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης στο 81ο λεπτό.

Με την ψυχή στο… στόμα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση η ΑΕΚ η οποία δεν μπόρεσε μεν να κερδίσει την Κηφισιά ωστόσο το 0-0 της έδωσε το εισιτήριο.

Το σκορ για την ένωση άνοιξε στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λιβάι Γκαρσία, με την ΑΕΚ να έχει κάποιες ευκαιρίες αλλά να μην γεννάει κλασικές ευκαιρίες.

Η Κηφισιά άγχωσε τους κιτρινόμαυρους όταν στο 73ο λεπτό ο Τετέι έκανε το με πολύ ωραία προσπάθεια το 1-1, με την Κηφισιά να κερδίζει χώρους και μάλιστα να έχει και στο 90 μεγάλη φάση με τον Τετέι.