Premier League: «Ζωντανή» για τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι (vd)

Η Μάντσεστερ Σίτι συνήλθε μετά τις δύο σερί ήττες και επέστρεψε στα «τρίποντα» στην Premier League, επικρατώντας με 3-1 της Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις».

Οι πρωταθλητές με τη νίκη αυτή πέρασαν στη 2η θέση του πίνακα, αλλά με 7 βαθμούς πίσω από την Λίβερπουλ και, πλέον, το… μισό πρωτάθλημα της Premier θα παιχτεί την ερχόμενη Πέμπτη στο «Ετιχαντ», όπου θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπι κορυφής, Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όταν η ομάδα του Γκουαρντιόλα με «σύμμαχο» την τύχη μετέτρεψε το 1-1 σε 3-1 και στο δεύτερο μέρος έκανε «συντήρηση δυνάμεων».

Οι «Άγιοι» τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε ο σκόρερ τους, Πιερ-Εμιλ Χόιμπιεργκ. Βαθιά ανάσα πήρε η Μπέρνλι, μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Γουέστ Χαμ. Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρεις σερί ήττες.